Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Andrei Korobeinik andis üle seaduseelnõu langetada toiduainete käibemaks viiele protsendile. Saadiku sõnul on kavandatavate maksutõusude valguses riigil kohustus oma inimestele erinevate meetmetega appi tulla.

“Toiduainete aastane hinnakasv püsis tänavu märtsis väga kiire, ulatudes 25 protsendini. Hinnatõus puudutab kõiki põhitoiduaineid, neist osa kallines üle 50%, ning seetõttu on toiduainete käibemaksu langetamine viiele protsendile Eesti inimeste ja ettevõtete toimetulekuks hädavajalik samm,” ütleb Andrei Korobeinik. “Eesti on üks neljast Euroopa Liidu liikmesriigist, kus ei rakendata toiduainetele käibemaksu soodusmäära. Enamik riikidest on käibemaksu alandanud 0-15 protsendini. Näiteks Soomes on toiduainete käibemaks 14%, Rootsis 12% ning Hispaanias ja Itaalias 4% ning Lätis kehtib värsketele puu- ja köögiviljadele alates 2018. aastast 5% käibemaks. Toit moodustab keskmise pere eelarvest väga suure osa, sellele kulub rohkem kui 20 protsenti väljaminekutest.”

Pärnumaalt valitud saadik lisab, et käibemaksuerisusega on võimalik väiksema sissetulekuga inimestele toitu kättesaadavamaks teha ja nende elujärge parandada. “Uuringud näitavad, et hinnaralli mõjutab oluliselt ka toidukaupade tarbimist – inimeste ostukorvis kasvab soodushinnaga ja odavamate toodete osakaal, mis omakorda avaldab mõju elukvaliteedile. Eestimaalased eelistavad kodumaist toitu, kuid on samas väga hinnatundlikud,” lisab Andrei Korobeinik.

Keskerakonna juhatuse liige lisab, et kõikide sisendite hinnad on tõusnud ja kuna Reformierakonna poolt juhitud valitsus otsustas Eesti ettevõtjaid mitte toetada, siis majanduskriisi kulminatsioon on veel ees. “Importkauba hinnasurve tingimustes töötab suur osa Eesti toiduainetetööstusest ellujäämise piiril. Valdavalt tegutsevad siinsel turul oma toodangut müüvad välismaised toiduainete tootjad koduriigi poolt pakutavatel soodustingimustel. Oleme seisukohal, et toiduainete käibemaksu langetamine 5 protsendile on praeguses olukorras Eesti inimeste toimetulekuks hädavajalik samm,” räägib Andrei Korobeinik.

Tagasiside