Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni poolt esitatud otsuse eelnõu toiduainete käibemaksu langetamiseks 5%-ni ei leidnud koalitsioonierakondade toetust. Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Andrei Korobeiniku sõnul kinnitab see, et valitsuse suhtumist inimeste probleemidesse võib väljendada tuntud lausega: „Raha pole, aga pidage vastu!”.

Andrei Korobeinik tuletas meelde, et järgmisel aastal tõuseb käibemaks järjekordselt – 22%-lt 24%-le, mis tähendab hinnatõusu kõikidele kaupadele ja teenustele. Lisaks tõuseb tulumaksumäär ja mitmed aktsiisid ning kehtestatakse automaks. „See sunnib inimesi veelgi püksirihma pingutama ja on selge, et löögi alla satuvad kõige haavatavamad ühiskonnagrupid, mis omakorda tähendab, et inimestel ei jää muud üle, kui toidule kulutustes kokku hoida,” ütles Korobeinik.

„Eestis elab suhtelises ja absoluutses vaesuses ligikaudu 350 000 inimest, mis on rohkem kui veerand elanikkonnast. Pole vaja olla majandusekspert, et mõista, et valitsuse läbikukkunud majanduspoliitika tõttu vaesuses elavate inimeste osakaal ainult kasvab,” lisas rahanduskomisjoni aseesimees.

Korobeiniku sõnul elab valitsus mingis oma mullis. Kui paljud majandusteadlased väidavad üheselt, et maksude tõstmine süvendab majanduslangust, siis Reformierakonna valitsus ajab täpselt vastupidist majanduspoliitikat, suurendades elanikkonna maksukoormust, mis viib paratamatult tarbimise vähenemiseni ja lõpptulemusena veel suurema majanduslanguseni.

Samal ajal tekitab saadiku sõnul hämmastust valitsuse järjekindlus kaitsta pankade kasumit puutumatuna ning eelarveauke täita vaid kõige vaesemate arvelt. „Näiteks toob järgmise aasta käibemaksu tõus 2% võrra eelarvesse umbes 350 miljonit eurot, kuid see mõjutab tugevalt ostuvõimet. Samal ajal tooks pangamaks riigieelarvesse 500 miljonit eurot aastas,” sõnas Andrei Korobeinik.

Korobeinik märkis, et teistes EL-i riikides, näiteks Saksamaal, Poolas ja Hispaanias on valitsused mõistnud vajadust inimesi aidata ja langetanud toiduainete käibemaksumäära. „Hispaanias, kus kehtib 21% käibemaks, on toidu käibemaks 10% ning hädavajalike toiduainete käibemaks on vähendatud 4%-ni. Poolas on analoogsed käibemaksumäärad toiduainetele vastavalt 8% ja 5%,” selgitas ta ja lisas, et ainult meie valitsus näib arvavat, et uppuja päästmine on uppuja enda asi.

Keskerakonna fraktsioon, arvestades rasket majanduslikku olukorda, on korduvalt juhtinud tähelepanu vajadusele alandada toiduainete käibemaksumäära, kuid kõik fraktsiooni vastavad algatused on koalitsioonisaadikute poolt tagasi lükatud. Täna tagasi lükatud eelnõu nägi ette toiduainete käibemaksu langetamise 5%-ni ja selle eesmärk oli toetada inimeste ostujõudu majanduslanguse tingimustes.

Tagasiside