Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu võttis vastu loomakaitseseaduse ja looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärgiks on keelustada Eestis loomade aretamine ja pidamine üksnes või peamiselt karusnaha saamise eesmärgil.

Eelnõu ühe algataja, Keskerakonna fraktsiooni liikme Andrei Korobeiniku sõnul on ühiskond andnud selge signaali, et karusloomafarmidel ei ole Eestis tulevikku. “Langenud nõudluse tõttu pannakse ärid kinni isegi nendes riikides, mis on ajalooliselt olnud selle valdkonna turuliidrid. Mõned nendest riikidest keelavad karusloomafarmide pidamise,” ütleb Andrei Korobeinik. “Samas mõistan ka neid, kes toetavad ettevõtlusvabadust, kuid karusloomafarmide puhul on tegemist marginaalse ärivaldkonnaga ning nende sulgemise majanduslik mõju on olematu. Üldise poliitika kujundamisel on see aga oluline samm.”

Karusloomafarmid on keelustatud näiteks Suurbritannias, Norras, Hollandis, Austrias, Horvaatias, Sloveenias, Makedoonias, Serbias, Bosnia ja Hertsegoviinas, Slovakkias, Luksemburgis, Belgias, Tšehhis, Taanis ning Rootsis. “Usun, et see nimekiri pikeneb lähiajal veelgi,” lausub Andrei Korobeinik. “Oleme ühiskonnana jõudnud uude arenguetappi – sinna, kus me ei pea võitlema enam esmaste vajaduste eest ning tänu sellele jagub meil tähelepanu ka sellele, et loomi hästi koheldaks. Meil on mahti vaadata enda ümber, kuidas saame teisi aidata, et neilgi parem oleks.”

Karusloomafarmide pidajad saavad sulgemise üleminekuajaks 1. jaanuar 2026. a.

Tagasiside