Anastassia Kovalenko-Kõlvart: monumendiseadus võimaldab lammutada hooneid
Kahetsusväärsel kombel ei ole Vabariigi Valitsus monumendiseaduse koostamisel arvesse võtnud valdkonna asjatundjate arvamust ning on rakendanud kultuurilist pärandit kandvate hoonete fassaadid ja interjöörid valimisvankri ette, lausub Riigikogu liige Anastassia Kovalenko-Kõlvart, kommenteerides, miks tegi Keskerakonna fraktsioon ettepaneku monumendiseadus esimesel lugemisel tagasi lükata.
“On arusaamatu, millist kasu antud seadusemuudatus kaasa toob või millist probleemi aitab lahendada. Kas tõesti kellelegi tundub, et monumentide teisaldamine ja sümboolika eemaldamine rikastab meie kultuuri ja taastab ajaloolist õiglust? On raskesti usutav, et Estonia laemaalingute ülevärvimine, kino Sõpruselt sümboolika eemaldamine ja Stockmanni vastas oleva maja fassaadi osaline lammutamine tugevdavad meie julgeolekut,” ütleb Anastassia Kovalenko-Kõlvart.
Tallinnast valitud saadik on enda sõnul samal seisukohal Eesti Kunstiakadeemia rektori ja arhitektuuriajaloolase Mart Kalmuga, kes on öelnud, et tema silmis on hoopis julgeolekuoht ning probleem selles, et punamonumentide lammutamise kampaania on ühiskonda lõhestanud.
“Juba ainuüksi üks muudatus, mille kohaselt saab hooneid lammutada, kui sümboolika pole muul moel võimalik eemaldada, tekitab küsimuse eelnõu adekvaatsuse kohta,” märgib Anastassia Kovalenko-Kõlvart. “Antud eelnõu on suunatud lisapingete tekitamiseks ja ühiskonna lõhestamiseks. Arusaadav, et see on teatud poliitilistele jõududele kasulik, kuid ühiskonnale jääavad pikaajalised negatiivsed tagajärjed.”
Anastassia Kovalenko-Kõlvart toob välja, et Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi peavarahoidja Anu Soojärv on samuti rõhutanud, et Nõukogude aja monumentaal-dekoratiivkunst ei ole punapärand, ning ajaloolased Kaarel Vanamölder ja Madli Vanamölder on seisukohal, et erinevate sõnumitega mälestusmärkide rohkus on tervitatav.
“Täna Riigikogus eelnõu esimesel lugemisel küsimustele vastanud justiitsminister Lea Danilson-Järg jäi oma vastustes paraku üldsõnaliseks ja lükkas kogu vastutuse loodava – kas jälle salajane?! – komisjoni õlgadele. Sinna ei kutsuta aga kultuuri-, ajaloo ega arhitektuurieksperte, kuid oma kultuuriteadmisi saavad jagada ja teostada julgeolekueksperdid,” räägib Anastassia Kovalenko-Kõlvart. “Tänane valitsus tegeleb asendustegevusega, kuigi peaks keskenduma energiakriisile ning ettevōtjate ja inimeste toimetulekule.”