Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu kultuurikomisjoni esimehe Aadu Musta sõnul on teadus- ja arendustegevuse riigipoolne rahastus 1% SKPst võimas ja rahulolu pakkuv vahefiniš ning aitab viia edasi viia nii ühiskonda kui riiki tervikuna.

„Minu jaoks on teadus ja haridus rahva püsimise alussammas ning salarelv, mis taganud nii väikese rahva ellujäämise kui eduloo,“ ütles Must. „Valitsuse poolt eraldatud 56 miljonit eurot lisaraha ja 1% protsendi täitmine ning selle kinnitamine eelarvestrateegiasse on kahtlemata märgiline.“

Keskerakonda kuuluv Must tunnistas, et rõõmu valitsuse otsuse üle väljendas nii mõnigi kolleeg Tartu Ülikoolist. „Eks ajaga on hakanud ka neil usk kaduma ning mõistan neid täielikult. Hea, kui suutsime neile töötegemise isu tagasi tuua. Võisime ju ennegi rääkida, et ka teaduse poolelt saaks mõneski kohas raha senisest mõistlikumalt kasutada, aga see ei kõlanud sugugi veenvalt – vaesust on raske jagada,“ ütles professor Must.

„Mäletan, kuidas ammu enne Riigikokku saamist pidasin Tartu Ülikooli aulas kõne: “Eesti rahva hariduseusk – kas pelgalt ainult ajalugu?” Hariduseusk tuli sõnana käibesse, aga sisu kippus ajaga kaduma. Väga kaua on püütud seletada, et hariduse ja teaduse rahastamine ei ole kõige põletavamad probleemid, kuna päeva pealt ju midagi kokku ei varise. Ja nii me astusimegi rõõmsameelselt vaikse hääbumise suunas! Koonerdamine hariduse ja teaduse arvelt ei karista kedagi koheselt täna või homme, kuid sellest põhjustatud kaotused ja mahajäämus võivad olla pöördumatud,“ sõnas Must lõpetuseks.

Tagasiside