Riigikogu Kultuurikomisjoni aseesimees Aadu Must rõhutas kõrgharidusreformi kolmandal lugemisel, et õppetoetuste süsteemita on see poolik ning Keskerakond ei saa sellise seaduse poolt hääletada.

„Keegi ei vaidle selle vastu, et Eesti kõrgharidust reformida, kuid küsimus on selles, kuidas seda tehakse,“ rääkis Keskerakonna fraktsiooni liige Aadu Must, „pole mõtet võtta vastu poolikut lahendust, mille teist osa – õppetoetuste süsteemi – me võimegi jääda ootama.“

Professor Musta sõnul on seaduses peidus kuri lõks. „Kui tu­dengina poole koormusega tööl käid, ei suuda õppekava 100%-liselt täita ja hakkad hariduse eest maksma. Kui tööl ei käi, ei ela ära.“

„Seaduse menetlemise algusest peale on räägitud ühte: kõrgharidus peab toetuma mitte ainult ühele, vaid kahele seadusele, nii nagu tugev ja terve inimene toetub oma kahele jalale, ja hea, kui need jalad oleksid enamvähem ühes mõõdus,“ lisas Must, „teine jalg selle seaduse kõrval pidi olema vajaduspõhine õppetoetuste seadus, mis pidi tulema parlamenti. Meile kogu aeg räägiti: ta on teel ja ta on teel ja ta on teel. See on nagu vana muinasjutt kolhoosi lehmast, kellel olid unistused suurest ilusast heinakuhjast, mis on teel, aga teate, tee peal igaüks näppis ja kui kohale jõudis, oli ainult peotäis.“  

„Just selle tõttu on meil soov, palve ja vajadus: täitkem kokkuleppeid ja menetlegem asju paralleelselt. Tänasel hetkel ainult poolikute lubaduste peal ei ole võimalik selle seaduse poolt hääletada,“ rõhutas Must.

Tagasiside