Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus ei leidnud esimesel lugemisel toetust Keskerakonna fraktsiooni algatatud eelnõu, millega oleks üks tööaasta pandud võrduma ühe pensioniaastaga.

Eelnõu eesmärk oli tõsta keskmisest töötasust madalamat sissetulekut saanud inimeste pensioni, võrdsustades nende aastakoefitsiendi ühega. “Pole õiglane, et miinimumpalka saavad inimesed peavad töötama kolm aastat ühe pensioniaasta eest,” ütles Keskerakonna fraktsiooni liige Jaak Aab. „Eelnõu jõustumisel oleks õiglane pension tagatud muuhulgas ka õpetajatele, politseinikele ja päästeteenistujatele, kelle töötasu on enamasti väiksem kui riigis keskmiselt,” selgitas Aab.

„Kuna täna maksab riik alla kolme aastast last kodus kasvatavate vanema eest sotsiaalmaksu üksnes miinimumpalga suuruselt summalt, siis on praegune süsteem eriti ebaõiglane just lasterikaste perede suhtes ega väärtusta  nende panust ühiskonnale,” lisas Aab.

Aab rõhutas, et koalitsioonipoliitikud on esitanud valimislubadusena emapensioni kehtestamise, mis on põhimõtteliselt samm samas suunas. „Kui lapsehoolduspuhkusel olevatele vanematele tagatakse sel ajal võrdne koefitsient, siis saavadki nad ju hiljem suuremat pensioni,” märkis Aab.

“Juhin aga tähelepanu, et Keskerakond on astunud reaalse sammu algatades eelnõu, mis tagab õiglasema pensioni. Kuid siiani pole seda IRL ega ka Reformierakond reaalselt toetanud, piirdudes vaid loosungite õhku heitmisega,” lõpetas Aab.

Enamikule töötajatele jääb keskmine palk kättesaamatuks. Viimaste aastate isikustatud sotsiaalmaksu andmed näitavad, et ligikaudu 70% töötajatest on keskmine aastakoefitsient alla ühe.

 

Tagasiside