Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Jaak Aab ütles, et  koalitsiooni vastuseisu tõttu Keskerakonna algatatud eelnõule halveneb jätkuvalt tervishoiuteenuste kättesaadavus inimestele.

„Keskerakonna algatatud haigekassa seaduse muutmise eelnõu eesmärgiks oli parandada haigekassa eelarvepositsiooni ning seeläbi parandada tervishoiuteenuste kättesaadavust inimestele, kuid Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu saadikud otsustasid selle Riigikogus maha hääletada,“ märkis endine sotsiaalminister Aab.

Aab ütles, et kuna sotsiaalmaksu laekub esialgsest eelarve prognoosist vähem, siis ähvardab haiglaid ja patsiente olukord, kus korraline arstiabi muutub üha vähem kättesaadavaks.

„Ravijärjekordade pikenemine tähendab kriisisituatsiooni inimesele, tuues kaasa tema elukvaliteedi languse, haiglad aga suunavad patsiente järjest enam eravastuvõttu, kus haigel tuleb ühe visiidi eest tasuda 250 -500 krooni,“ märkis Aab. “Omaosalus hooldusravis on 100 krooni päev. Tervishoiuteenuste hindasid vähendati 1. novembril 2009.a. ning koefitsient on nüüd 0,94.“

Aab ütles, et kui valitsus sunnib haigekassa eelarvet aina kärpima, siis tuuakse ohvriks Eesti inimeste tervis.

Aab ütles, et taolisel kujul ei täida riiklik ravikindlustus enam oma eesmärki ning ravijärjekordade täiendav pikendamine jms muutused kujutavad negatiivset mõju elanikkonna tervisele.

„Rahvastiku tervis ei ole üksnes majanduskasvu kõrvalprodukt vaid see mõjutab omakorda majanduse arengut,“ selgitas Aab. „Hea tervis tõstab majanduslikku produktiivsust nii indiviidi kui rahvamajanduse tasemel, mistõttu tervishoiuteenuste kättesaadavuse vähenemine kujutab tõsist ohtu eesti majanduse jätkusuutlikkusele.“

Seaduse muutmise korral lubatakse haigekassal kasutada eelmiste perioodide jaotamata kasumit. Haigekassa eelmiste perioodide jaotamata kasumi kasutuselevõtu ja selle ulatuse otsustaks nõukogu juhatuse ettepaneku alusel.

Kehtiv seadus lubab haigekassa eelmiste perioodide jaotamata kasumit majandusaastas kasutusele võtta kuni 30 protsendi ulatuses, kuid mitte rohkem kui 7 protsendi ulatuses eelmisel kalendriaastal haigekassa eelarves ettenähtud tervishoiuteenuste kuludest. 

Samuti nägi Keskerakonna fraktsiooni eelnõu ette haiglate kapitalikulude ehk ehitiste ja tehnoloogia amortisatsiooni katmiseks 200 miljoni krooni eraldamist riigieelarvest. Keskerakonna valitsuses olles selline otsus tehti, praegune valitsus aga riigieelarvest enam raha kapitalikuludeks ei ole eraldanud. Selle 200 miljoni võrra saaks Haigekassa kulutada rohkem raha arstiabi kättesaadavuse tagamiseks. 

Tagasiside