Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna saadikud esitasid peaministrile arupärimise Riigikontrolli auditi „Kohalike omavalitsuste rahastamine“ valguses. Andres Herkel, Andres Ammas, Monika Haukanõmm, Krista Aru, Artur Talvik tahavad täpsemalt teada omavalitsuste ebaühtlase rahalise võimekuse kohta ning kas haldusreform ühtlustab vahesid. Riigikontroll uuris omavalitsuste arvamusi rahastamise ja ootuste kohta ning Vabaerakonna saadikud küsivad, millised järeldused valitsus auditist tervikuna teeb.

Arupärimise üle andnud fraktsiooni esimees Andres Herkel meenutas ka, et Riigikohtu otsusega on tunnistatud põhiseadusvastaseks olukord, kus pole omavalitsusüksustele pandud riiklikke ja omavalitsuslikke ülesandeid piiritlevaid õigusakte. „Millal täidetakse Riigikohtu Üldkogu 16. märtsi 2010 otsus, mida pika aja vältel erinevad valitsused täitnud pole,“ küsisid Vabaerakonna saadikud.

Riigikontrolli Eesti omavalitsuste viimaste aastate finantsinfo analüüsis tõdeti, et omavalitsused saavad oma tulusid vähe mõjutada ning valitseb oht, et omavalitsuste vahelised võimekuslõhed kanduvad üle haldusreformi järgsesse olukorda. Riigikontroll on asunud seisukohale, et ka omavalitsuste rahastamise suurendamine ei lahenda rahastamise probleemi kõigi omavalitsuste jaoks. Väikese arvu omavalitsuste põhitulu elaniku kohta on keskmisest suurem, kuid enamiku põhitulu elaniku kohta jääb alla keskmise. Seega on kahtluse all praegune omavalitsuste rahastamise mudel ja seda ka juhul, kui omavalitsused tervikuna saavad rohkem raha.

Vabaerakonna saadikud soovivad teada, mida valitsus plaanib teha kohaliku omavalitsuse finantsautonoomia suurendamiseks, et omavalitsused saaksid paindlikumalt ja mõistlikumalt raha kasutada ning et oleks, mida ka tulevikku investeerida?
Lisainfo:
Andres Herkel
5056540
[email protected]

Tagasiside