Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Metlev foto

Vabaerakonna hinnangul teeb valitsuse äsja kinnitatud trahvide 2,5-kordne tõus koalitsioonilubaduste katteallikana politseist turvalisuse looja asemel totalitaarse karistaja ja langetab inimeste usku õigusriiki. Vabaerakonna fraktsiooni nõuniku ja abipolitseiniku Sergei Metlevi sõnul on riigikassa selline täitmine amoraalne samm, mis ohustab turvalisust.

„Aastaid on räägitud sellest, et karistamine ja hirmutamine ei tohiks olla demokraatliku riigi politsei põhitegevus. Oluline on hoopis süütegude ennetamine ning politseiniku ja kodaniku vaheline koostöö. Kodanikud ei hakka rikkumistest teatama ja politseid usaldama, kui sinine munder muutub valitsuse käsul kümnise koguja vormiriietuseks. Seaduskuulekuse sildi all plaanitav muudatus on selgelt repressiivse iseloomuga,“ ütles Sergei Metlev.

Metlev hoiatas, et karistuspoliitika on spetsiifiline valdkond, mida ei tohiks mitte mingil juhul vaadelda koalitsioonile lubaduste katteks raha kogumise võimalusena, sest tagajärjeks võib olla kibestumine, seaduskuulekuse langus ja politseile vastuhaku juhtumite sagenemine.

„Trahvisummad on tõepoolest püsinud muutumatutena kümme aastat. Kui arvatakse, et seoses keskmise palga tõusuga võiks trahviühiku summat muuta, siis tuleks küsida kriminaalpoliitika ekspertide, politsei ja akadeemiliste uurijate hinnangut. Valitsuse kinnitatud trahvide hiigeltõus mõjub hirmutavalt ja kahandab ka politseinike motivatsiooni, sest politseisse tullakse tööle siiski inimesi teenima ja kaitsma, mitte neid koorima ja võimalikult rängalt karistama,“ lausus Metlev.

 

 

Tagasiside