Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakond esitas täna Riigikogu menetlusse eelnõu, millega valitsusele tehakse ettepanek võtta riigi krediitkaardinduse aluseks Euroopa Komisjoni praktika, viia läbi kaardikasutuse süvaanalüüs, tõhustada kontrolli ning panna ministeeriumitele kohustuseks avaldada igal aastal krediitkaardi kasutuse ülevaateid.

Vabaerakond küsis igalt ministeeriumilt põhjalikke andmeid riigi krediitkaartide kohta ja koostas analüüsi.

Vabaerakonna saadiku ja rahanduskomisjoni liikme Andres Ammas sõnul on krediitkaarte antud välja kohati ilmselt kergekäeliselt. „Ametisisesed kontrollid ja auditid on väga haruldased, järelevalvajad ei ole piisavalt kaitstud mõjutamise eest. Riigikontroll kontrollib ministeeriume küll igal aastal, aga ei suuda arusaadavalt maksevahendite kasutuse teemasse üksikasjalikult süveneda,“ ütles ta.

„Avalikkuse ette jõudmise korral tekitavad vead ja kuritarvitused skandaale, mis mõjuvad riigi mainele väga halvasti. Selline kahju ei ole rahas mõõdetav. Seepärast rõhutame, et valdkond vajab korrastamist ja rohkem läbipaistvust,“ ütles Ammas.

Vabaerakond teeb ettepaneku muuta kogu krediitkaartide süsteem ja kasutada Euroopa Komisjoni kogemust. „Komisjon kasutab korporatiivseid krediitkaarte, mille puhul on kaart seotud kasutaja isikliku pangakontoga ning asutus tagab vaid krediidilimiidi. Nii saab maksta erinevate ostude eest – isiklikest kuni tööalasteni, kuid kui soovitakse ostu hüvitamist, siis tuleb selle kohta asutusele esitada tagantjärele taotlus. Korporatiivkaardi kasutamine tööalaselt peaks olema võimalik vaid majutuse, transpordi ja hädavajalike esinduskulude puhul,“ rõhutas Ammas.

Analüüsi käigus selgus, et riigil on rohkelt ka deebetkaarte „See ei ole mõistlik ning tekitab riske juurde,“ ütles Ammas.

Lisainfo:
Andres Ammas
5056318
[email protected]

Tagasiside