Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna fraktsioon küsis peaminister Taavi Rõivasele esitatud arupärimises millistele analüüsidele ja uuringutele tuginedes on haldusterritoriaalset reformi ettevalmistatud ning kuidas plaanitakse vähendada sealjuures ametkonda, eesmärgiga vähendada ülepaisutatud ja mittevajalikke tegevusi.

Koalitsioonileppes on lubatud riigi dubleerivate tegevuste vähendamist, valitsussektori töökohtade vähendamist kooskõlas tööealise elanikkonna kahanemisega ning põhiseaduslike institutsioonide ja valitsusasutuste omavahelise koostöö tihenemist, viitas Vabaerakonna esimees Andres Herkel.

Vabaerakond tahab teada, millistele analüüsidele ja uuringutele põhinevad minister Arto Aasa ettevalmistatud dokumendis seatud eesmärgid, sh vähendada 2016. aasta lõpuks keskvalitsuse töötajate arvu 750 inimese võrra? „Kuidas kummutate üsna levinud järelduse, et kärpe aluseks on ühtlane matemaatiline lõige, mitte läbi kaalutud analüüs,“ küsib Herkel.

Vabaerakond on seisukohal, et riigireformi peakärpija Arto Aas on ise osa paisunud juhtimisaparaadist. „Esiteks tema ministrikoht asub rahandusministeeriumis, kus on juba olemas üks minister. Sama skeemi järgi tekitati juurde ministrikohad sotsiaal- ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis. Sellega on kaasnenud asutuste sisebürokraatia ja poliitiliste ehk parteiliste nõunike arvu suurenemine. Samuti kasutab Arto Aas üle mõistuse kalli autot, mille liisingusumma ulatub 1000 euroni kuus. Kui kärbid ministrina riiki, siis tuleb solidaarsusest kärpida ka ennast,“ ütles Herkel.

Herkel viitab ka ministeeriumide kallitele koolitustele ja riigikogu liikmete halvasti põhjendatud kuluhüvitistele ning küsib, miks ei ole koos töökohtade kärpimisega sihikule võetud ministeeriumite ja teiste keskasutuste muude kulude otsustavat kärpimist?

Koalitsioonipartnerid on lubanud ka edendada horisontaalset koostööd ministeeriumite vahel ning suurendada peaministri rolli koostööprobleemide lahendamisel. Herkel palub tuua edukaid näiteid selle kohta ning küsib kas ja kuidas on valitsuse töökorda sel eesmärgil muudetud?

Lisainfo:
Andres Herkel
5056540
[email protected]

Edastas
Epp Alatalu
Vabaerakonna fraktsiooni meedianõunik
Riigikogu
[email protected]
6316544, 5121721

Tagasiside