Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

28. aprillil saab Riigikogul täis seadusega antud tähtaeg, et vastata Jüri Adamsi ja Vabaerakonna Algatusrühma kollektiivsele pöördumisele „Lõpetada erakondade ületoitmine“.

Vabaerakonna Algatusrühm kogus eelmisel suvel 3940 allkirja, et muuta erakondade riigieelarvelise rahastamise süsteem õiglasemaks. Pöördumisega sooviti vähendada riigieelarvest poliitikategevuseks eraldatavat summat (praegu 5,4 miljonit eurot) vähemalt poole võrra, muuta need eraldised sihtotstarbeliseks ja jätta vähendatud summast üks osa ka kohalikel valimistel esinevatele nimekirjadele, sealhulgas valimisliitudele.

18. septembril 2014. aastal andsid Jüri Adams ja Külliki Kübarsepp need allkirjad üle Riigikogu esimehele Eiki Nestorile. Pöördumine esitati „Märgukirjale ja selgitustaotlusele vastamise ning kollektiivse pöördumise esitamise seaduse“ 3. peatüki alusel. See oli esimene sellelaadiline algatus alates kollektiivset pöördumist võimaldava seaduseparanduse jõustumisest möödunud kevadel.

Seaduse järgi teeb komisjon otsuse pöördumise kohta kuue kuu jooksul pöördumise menetlusse võtmisest alates. Kuna Riigikogu juhatus võttis Adamsi pöördumise menetlusse möödunud aasta oktoobri lõpus, siis saab otsustustähtaeg täis tuleval teisipäeval, 28. aprillil.

Vabaerakonna esimehe Andres Herkel sõnul asetas Riigikogu eelmine koosseis praeguse põhiseaduskomisjoni võrdlemisi keerulisse olukorda. „Ühest küljest kujundati igati mõistlik seisukoht, et sellisele pöördumisele vastamise kohustus kandub üle ühest Riigikogu koosseisust teise. Teisalt aga jäeti oma otsustamatusega põhiseaduskomisjoni uuele koosseisule seisukoha kujundamiseks väga vähe aega,“ ütles Herkel.
Seaduse kohaselt on komisjonil sellise pöördumise menetlemisel võimalik otsustada algatada eelnõu või olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelu, korraldada komisjoni avalik istung, edastada ettepanek Vabariigi Valitsusele või muule pädevale institutsioonile seisukoha kujundamiseks. Samuti on võimalik pöördumises esitatud ettepanek tagasi lükata.

Alates pöördumise esitamisest Riigikogule on muutunud nii palju, et mõlemad selle esitajad, Jüri Adams ja Külliki Kübarsepp on nüüd saanud Riigikogu liikmeks, neist Adams on ühtlasi põhiseaduskomisjoni liige. Eelmisel nädalal vabaerakondlaste pöördumist põhiseaduskomisjoni uuele koosseisule tutvustanud Kübarsepp ütles, et komisjonil paistab olevat küll soov anda pöördujatele seaduses ette nähtud tähtajaks formaalne vastus, kuid on väga kahtlane, kas see viib pöördumises esitatud probleemide tegeliku lahendamiseni.

„Esiteks on suurtel erakondadel kampaaniavõlad, mida loodetakse riigieelarvest raha võttes katta. Teiseks jäi mulle komisjonis kõlanud küsimuste põhjal mulje, et meie pakutud lahendused ei meeldi Reformierakonnale, sest just nemad esitasid meile üpris üleolevaid küsimusi,“ nentis Kübarsepp.

Kontakt

Külliki Kübarsepp
[email protected]
5166467

Andres Herkel
[email protected]
5056540

Sergei Metlev
Vabaerakonna fraktsiooni nõunik
[email protected]
53359639

Tagasiside