Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna esimees Andres Herkel nimetab Keskerakonna ministrite kavatsust kandideerida sügisestel kohalikel valimistel jätkuvaks peibutuspartluseks ja valijate petmiseks. „Esmaspäevases Aktuaalses Kaameras kõlanud Keskerakonna peasekretäri Jaak Aabi kinnitus, et erakonna ministrid peale peaminister Ratase kandideerivad kohalikel valimistel, on kahetsusväärne jätk pikaajalisele petmistraditsioonile,“ ütles Vabaerakonna esimees.

Herkeli meelest on selline otsus topelt halb sellepärast, et nii näitavad ministrid üles kerglast suhtumist eesseisva Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisega võetud kohustuste suhtes. „Sellise kandideerimise tagajärjel kohalikud volikogud mitte ei tugevne, nagu mõnikord inimestele puru silma ajamiseks kinnitatakse, vaid nõrgenevad,“ lisas Herkel.

Vabaerakonna maaelutoimkonna esimees Kaul Nurm lisas, et valimiskampaanias osalemiseks vajaliku aja võtmine ministri töö arvelt on lubamatu. „Eesistumine nõuab ministritelt erilist tähelepanu ja pühendumist, pigem täiendavat aega. Ausalt käituv minister peaks võtma kampaania ajaks puhkuse, et vältida avaliku ressursi (ka ministri tööaeg on avalik ressurss) kuritarvitamist,“ ütles Kaul Nurm. Kui minister tegeleb eesistujamaa ministriks olles ja kogu Euroopa Liidu oma valdkonda juhtimisega samal ajal kohaliku võimu haaramisega, või läheb selleks ajaks puhkusele, on see nii kahetsus- kui ka haletsusväärne, lisas Nurm. „Näiteks kogu Euroopa põllumajanduse juhtimisega samaaegselt plaanib praegune minister pürgida Põlva vallas võimule ning see on häbiks kogu Eestile,“ tõi ta näite.

Eelmistel Tallinna volikogu valimistel 2013. aastal sai mandaadi 34 „parti“, kes ei ole päevagi osalenud Tallinna volikogu töös. Ligi pool pealinna volikogust koosneb asendusliikmetest ja asendusliikmete asendusliikmetest, kes on saanud vaid naeruväärse hulga isiklikke hääli (kõige vähem 13!). Ministrite kandideerimine tähendab sama kursil jätkumist. Selle tagajärjel saamegi pärispoliitikuid asendava, otsustusvõimetu ja laiemale avalikkusele tundmatu volikogu, ütles Herkel.

Vabaerakond on teravalt vastustanud nn kahe tooli seadust, mis lubab Riigikogu liikmetel kohalikesse volikogudesse kuuluda. Samuti tuleb taunida Euroopa Parlamendi liikmete kohalikel valimistel peibutuspardina kandideerimist. Vabaerakond pakub lahendust, kus uus omandatud mandaat tühistab eelneva mandaadi ehk olles valitud kohaliku omavalitsuse volikogusse, peab Riigikogu liige tööst Toompeal loobuma ning kui volikogu liige valitakse Riigikokku, siis tuleb kohalikust volikogust lahkuda.

Lisainfo:

Andres Herkel 5056540

Tagasiside