Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti Vabaerakond koos Maksumaksjate Liidu ja mõttekojaga Vaba Isamaaline Kodanik korraldab 18. märtsil rahvusvahelise visioonikonverentsi „Eesti maksukeskkond aastal 2020“. Erakonna esimees Andres Herkeli sõnul on ühiskonnas praegu laialdane tellimus Reformierakonna maksudogmad üle vaadata ja neid revideerida. „Mõistlik on seda teha võimalikult heade ekspertide toel ja pikaajalise diskussiooniga, mitte nii, et jälle hakatakse valimiste eel läbi kaalumata lubadusi loopima,“ ütles Herkel.

Konverents vaatleb maksunduse suurt pilti ega tegele tehniliste detailidega. Samuti on erakond rahvavalgustusliku arutelu korraldamisel ja finantseerimisel pidanud oluliseks, et ettevõtmine oleks apoliitiline, seda kinnitab ka esinejate nimekiri: Siim Kallas, Heido Vitsur, Jaan Pillesaar, Kersti Kracht, Viktor Trasberg, Karli Lambot, Ardo Ojasalu, Hannes Lentsius jt. Vabaerakond arvab, et Eesti maksunduses, näiteks registrite avalikkuses, võiks olla rohkem sarnast Põhjamaadega, seega on konverentsi kaks võtmeesinejat Soomest, Elina Pylkkänen ja Seppo Kari.

Konverentsi korraldajate arvates ei vaja Eesti terve maksukeskkonna peenhäälestamist, vaid mõned maksukomponendid vajavad otsustavat „kirurgilist“ sekkumist.

Konverentsi korraldajad nendivad, et Eesti tänane maksukeskkond ei soosi kõrgepalgaliste töökohtade loomist, teadus- ja tehnoloogiamahuka ettevõtluse ellukutsumist ning ekspordimahukate ettevõtete loomist. Maksukeskkond, mis on meid toonud siia, ei vii meid enam tõhusalt edasi.

Eesti Vabaerakonna eesmärk on jõuda majandusprotsesside (sh maksusüsteemi) mõtestajate ja ekspertide esirinda. Erakonnal on maksuteemadega tegelemiseks väga hea baas – aasta tagasi soovitas toonaste programmiliste punktide alusel valida just Vabaerakonda Riigikokku oma juhtkirjas Äripäev, samal põhjusel valis Vabaerakonna 2014. aasta „Maksumaksja sõbraks“ Eesti Maksumaksjate Liit. Erakond panustas ka 2016. riigieelarve menetlemisse. Olemasolevaid teadmisi ja oskusi tuleb edasi arendada ja ühiskonnale rohkem tutvustada, ütles konverentsi eestvedaja Margus Maidla.

Konverentsi eesmärk on ka tõsta Eesti maksudebati kvaliteeti, senise üksikutele maksumääradele keskendumise asemel tuleb vaadelda maksusüsteemi kui tervikut, ja koos sotsiaaltoetussüsteemiga. Terviklikus maksusüsteemis on igal maksul oma eesmärk, see peab olema majanduslikult efektiivne, ei moonuta liigselt inimeste valikuid ning tagab soovitud tulujaotuslikud eesmärgid, tõi Maidla näited.

Seekordne, esimene konverents on kui esimene kuulamine nende küsimuste üle arutlemisel, jätkukonverents on plaanitud kahe aasta pärast.

Programmi ja registreerimislehe leiate siit: http://www.maksukonverents2016.ee/. Konverentsil osalemine on tasuta. Konverentsi korraldusmeeskonnas on Lasse Lehis, Madis Aben, Margus Maidla ja Vello Väinsalu.

 

 

Lisainfo:Margus Maidla
[email protected]
Telefon 56602129
www.maksukonverents2016.ee

Tagasiside