Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna, rahvusvahelisel turismipäeval,esitasid Vabaerakonna saadikud arupärimise ajendatuna Eesti maaturismiettevõtete pöördumisest põhjendamatult karmidest nõuetest kaevude vee süvaanalüüside kohta. Saadikurühma aseesimees Andres Ammase sõnul võiks küsimused esitada ka ettevõtlusministrile või keskkonnaministrile, aga et Terviseamet allub tervise- ja tööministrile, oodatakse vastust temalt.

Ammas nimetas, et väidetavalt on kaevude vee süvaanalüüsi nõuete põhjuseks järjekordne allumine eurodirektiivile. „Summa tuhat eurot, mis võib pealinna turismiettevõtja jaoks tunduda mitte nii väga märkimisväärne, on maaturismiettevõtja jaoks suur raha. Ammase sõnul pärivad saadikud aru, mis põhjusel on väikeettevõtjatele pandud nii kulukad ja nõrgalt põhjendatud kontrollinõuded, mis pärsivad ettevõtlustegevust ja viivad tõenäoliselt ka maalt töökohti?

Terviseamet nõuab maapiirkonna majutusasutustelt, kes kasutavad oma puur- või salvkaevust saadavat vett, et eurodirektiivide järgi tuleb neil kord kümne aasta jooksul teha ligikaudu 1000 eurot maksev vee süvaanalüüs. Ometi esitavad need asutused niikuinii igal aastal rutiinse veeanalüüsi. Lisaks nõutakse pestitsiidianalüüsi, mis sügavamate kaevude puhul pole kuidagi õigustatud.

Maaturism tähendab sageli perefirmasid, kes muu töö kõrvalt võõrastavad ka puhkajaid. Vee süvaanalüüs on nende käibe juures ebaproportsionaalselt ja põhjendamatult kallis. MTÜ Eesti Maaturism arvates võiks Terviseameti kontroll olla põhjendatud vaid nende ettevõtjate suhtes, kes oma kaevu vee kvaliteeti üldse ei kontrolli, mitte iga-aastase analüüsi teinud ettevõtjate jaoks.

Veeseaduse järgi ei pea isiklikust kaevust proove võtma kui ööpäevas tarbitakse alla 10m³ vett või kui vett kasutab vähem kui 50 inimest. Kui joogiveega varustamine on aga osa ettevõtja majandustegevusest, nõutakse temalt vee süvaanalüüsi, kuigi väikeettevõtja ei teeninda 50 inimest päevas.

Arupärimine

Lisainfo
Andres Ammas
5056318
[email protected]

Tagasiside