Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Фракция Свободной партии Эстонии, 30.03.2015

Vabaerakonna fraktsioon algatas täna seaduseelnõu, mille eesmärgiks on vähendada erakondade rahastamist poole võrra. Erakonna esimehe Andres Herkeli sõnul, aitab seadusmuudatus kaasa avatud ja parteidiktaadist vaba ühiskonna kujunemisele. Vabaerakond kutsub üles valitsuserakondadesse kuuluvaid uusi saadikuid näitama üles julgust ja toetama eelnõu.

„Pärast seda, kui Vabaerakonna algatatud ja 4000 allkirja saanud pöördumine erakondade ületoitmise lõpetamiseks visati põhiseaduskomisjoni poolt prügikasti, sai selgeks, et suurerakonnad ei taha kuulda poliitilise rahapumba peatamisest mitte midagi. Vabaerakond on lubanud, et tegeleb tõsiselt erakondade ülerahastamise probleemiga. Antud eelnõud on konkreetne samm, millega soovime vähendada erakondade rahastamist 5,4 miljonilt eurolt 2,7 miljonile,“ ütles Andres Herkel.

Vabaerakond on seisukohal, et sisult ebaõnnestunud ja massiivsetest reklaamidest tekitatud võlad tuleb kinni maksta vastavate erakondade juhtidel endil, mitte Eesti maksumaksjal. Muret tekitab ka see, et mõned erakonnad on loonud  rahva raha eest poliitpropagandast läbi imbunud alternatiivmeedia.

„Erakondade ülemäärane rahastamine on Eesti demokraatia sõlmküsimus. Eesti keeles võib seda nimetada lihtsalt riigivarguseks. Sellega seonduvad mitmesugused muud poliitilise korruptsiooni vormid ja viisid, näiteks see, kuidas on Tallinna linn linnakodanike raha eest korraldanud erinevaid poliitkampaaniaid, mille käigus on peale kõige muu makstud linnakassast müstilisi summasid ka reklaamifirmadele,” lisas Vabaerakonna saadik Jüri Adams.

Tagasiside