Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna juhatus leiab oma avalduses, et Eesti peab Euroopa Liidu eesistujana olema värskendavate reformide algataja. Erakond on seisukohal, et Euroopa Liit on vajalik majandusliku ja poliitilise koostöö vorm ja selle arenemine aitab Eestil püsida vaba riigina, kuid kaugenemine kodanikest ja tsentraliseerimine ei ole vastuvõetav.

„Ühendkuningriigi referendumi tulemus väljendab teiste motiivide seas ka protesti Euroopa Liidu kinnise poliitilise kultuuri vastu. Otsuste langetamine EL-i tasemel mõjutab vahetult igat eurooplast, kuid Euroopa kodanike ja rahvusparlamentide kontroll Liidu võimuorganite üle on peaaegu olematu. Siit ka erakordselt madal valimisaktiivsus Europarlamendi valimistel – Eestis 2014. aastal alla 40 protsendi. Europarlamendil on lühikesed käed, seal toimuv on kodanikele arusaamatu ning arvatakse, et eurosaadikuks saamine on võrdne tasuta puhkusereisiga. Kui Euroopa rahvaesindus ei tugevne, siis olukord halveneb veelgi,“ ütles Vabaerakonna aseesimees Monika Haukanõmm.

Tema sõnul rõhutab Vabaerakond, et EL-i tulevase eesistujana peab Eesti keskenduma Liidu demokratiseerumisele ning algatama tõsise debati Euroopa poliitilise kultuuri üle. „Usume, et rahvusparlamentidele peab tagama laiemad õigused EL-i seadusloomes osalemiseks ning Euroopa Parlamendile tuleb samuti anda laiemad kontrolli- ja seadusandliku algatuse õigused,“ ütles Monika Haukanõmm, kes on ka Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni liige.

„Euroopa Liit peab püsimiseks alati lähtuma oma alusväärtustest: inimõigused, demokraatlikud vabadused, rahvusriikide ja regioonide huvidega arvestamine ning kaasamine. Selleks, et taastada euroopaste usaldus, peab asetama need väärtused valitsevale kohale Euroopa sise- ja välisasjades,“ lisas Haukanõmm.

Vabaerakond leiab, et Euroopa Liidu arendamiseks ja avatuks muutmiseks on vaja saavutada:
– Rahvusparlamentide ja Euroopa Parlamendi suurem roll.
– Tõhusam liit, mis lõputu konsensuse otsimise asemel lahendaks probleemid siis, kui need tekivad, sest lahenduste edasilükkamine tekitab lisapingeid.
– Toimiv kokkuleppekultuur.
– Rohkem läbipaistvust ja kodanikukesksust.
– Demokraatlik volitus Euroopa Komisjonile ehk Komisjoni presidendil peaks olema eurooplastelt selgem volitus ja sellega kaasnev vastutus.
– Demokraatlik algatusmudel. Miljon eurooplast saab küll petitsiooniga pöörduda Euroopa Komisjoni poole, kuid vaja on ka menetlemise, vastamise ja täitmise mehhanismi.

EL-i avaldus Vabaerakonna juhatus 30 06 16

Lisainfo:

Monika Haukanõmm
[email protected]
56966326

Tagasiside