Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

eva logoVabaerakonna fraktsioon algatas täna seaduseelnõu tulumaksuvaba miinimumi tõstmiseks 400 eurole. Fraktsiooni aseesimehe Andres Ammase sõnul on sotsiaaldemokraadid Vabaerakonna maksuidee omaks võtnud ja tulumaksuvaba miinimumi kiire tõus seepärast täiesti reaalne.

„Vabaerakond esitas seadusparanduse tulumaksuvaba miinimumi kiiremaks tõusuks juba juunikuus. Siis see veel rahanduskomisjonis mõistmist ei leidnud, ent vahepeal on sotsiaaldemokraadid ideed toetama asunud ja see annab lootust, et eelnõu saab kiiresti seaduseks. Sellisel juhul käivitatakse õiglane maksureform palgavaesuse vähendamiseks ning töökohtade loomise stimuleerimiseks, kuna riik kergendab nii töötajate kui tööandjate maksukoormust,“ ütles Ammas.

Vabaerakonna ettepanek suurendab Ammase sõnul kokku ligi 85% palgasaajate sissetulekuid. Reform tõstab alla keskmist palka teenivate töötajate ostujõudu, tuues ringlusesse rohkem raha, mis kaudsete maksude näol suurendavad riigieelarve laekumisi. „Vabaerakonna pakutavad muudatused ei halvenda edukamate ja jõukamate ühiskonnaliikmete olukorda, mida tooks kaasa astmeline tulumaks,“ rõhutas Andres Ammas.

Vabaerakonna majandustoimkonna esimehe Tõnu Teeveere hinnangul on palgavaeste olukord karjuvalt halb ning vajab kohest sekkumist, et seda leevendada. Sel põhjusel 2016. aastale planeeritud tulumaksuvaba miinimumi jõuline tõus 250 eurole on õigustatud.

„Eesti majanduse arenemiseks on vajalik, et töösuhte maksustamine ei oleks eriti mediaanpalgataseme juures nii ränk, kui praegu. Võrreldes euroliidu liikmesriikide keskmisega on Eestis maksukoormus tugevalt kaldu tarbimismaksude ja alla keskmist palka teenivate töövõtjate tulumaksustamise poole,“ selgitas Teeveer. Tema sõnul pooled Eesti töötajad elavad täna väga kitsastes majanduslikes tingimustes. „See mõjutab tööviljakust, elukvaliteeti, tervist, laste väljavaateid ning kindlasti soodustab Eestist lahkumist. Kehtiv maksusüsteem sisuliselt toetab ja isegi taastoodab vaesust,“ lisas ta.

Vabaerakonna fraktsioon algatas täna seaduseelnõud, millega tõstetakse kolme aasta jooksul tulumaksuvaba miinimumi 400 euroni kuus. Järgmisel aastal tõuseks miinimum 96 euro võrra, 2017. aastal 50 euro võrra ja 2018. aastal 100 euro võrra. Selle katteks tõstetakse tulumaksu määra kolme aasta jooksul 24 protsendile.

Tagasiside