Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Herkel_fotoVabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul ei anna piiramatu pikkusega kohalike valimiste nimekirjad valimisdebatile midagi juurde, vaid see soodustab sunnitud kandideerimist ja raiskab riigi raha. Vabaerakonna algatatud seaduseelnõu piirab kohalike valimiste valimisnimekirjade pikkuse kahekordse valitava volikogu liikmete arvuga.

„Inimesed ootavad kandidaatidelt selgeid seisukohti ning valmidust võtta valituks osutumisel poliitiline vastutus. Mida vähem poliitikud vastavad nendele ootustele, seda vähem valija usub demokraatiasse. Seda on aga keeruline saavutada, kui erakonnad pööravad nimekirjade pikkusele palju rohkem tähelepanu, kui kandidaatide võimekusele ja poliitilise debati sisule. Ilmekas fakt on see, et 2013. aasta Tallinna kohalikel valimistel sai kas null või ühe hääle tervelt 76 kandidaati. Neist 37 kuulusid Reformierakonna 409 kandidaadiga nimekirja ning 11 kuulusid Keskerakonna 457 kandidaadiga nimekirja. Tallinna volikogus on aga 79 kohta,“ ütles Andres Herkel.

Herkeli hinnangul kaasneb kohalike valimistega sisutu nimekirjaralli, mille kõrvalnähuks on munitsipaalametnike sundpolitiseerimine ja halduskoormuse tõus.

„Surutakse massiga, mitte sisuga. Sellega on antud valimiskomisjonile ebamõistlik lisakoormus ning suur osa kandidaatidest on lihtsalt statistid. Keskerakonna Tallinna praktika viitab, et kohalikust võimust sõltuvad isikud, nagu näiteks ametnikud, survestatakse kandideerima. Keeldujal võivad tekkida probleemid. Tegemist on rumala olukorraga, aga seda saab muuta,“ lisas Herkel.

Tagasiside