Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

29. septembril algusega kell 10 arutab Riigikogu täiskogu Vabaerakonna saadikurühma eestvedamisel olulise tähtsusega riiklikku küsimust „Meri ei salli seisvat vett. Merendus kui Eesti majanduse taaskäivitaja“, mis keskendub Eesti merenduse madalseisu ületamisele. Ettekandega esinevad viitseadmiral Tarmo Kõuts ja TTÜ Eesti Mereakadeemia direktor Roomet Leiger. Peaettekande peab Vabaerakonna saadik ja tänavuse Merekultuuriaasta kõneisik Artur Talvik.

Talviku sõnul on Merekultuuriaastal oluline rääkida ka meremajandusest kui iseseisvast majandusharust. „Hetkel opereerivad Eesti äriühingud ligi 50 kaubalaevaga, kuid ettevõtluskeskkond ei soodusta neid laevu hoidma Eesti lipu all. Eesti lipu all käib null kaubalaeva. Meie meremeestel pole omamaiseid töökohti ja riik ei saa maksutulu, ligi 5000 kvalifitseeritud meremeest teenib tulu välismaiste reederite juures võõra lipu all,“ loetles Talvik olulisi teemasid.

Merendusvaldkond on aastaid olnud kaheksa ministeeriumi juhtida, ei ole koordineerimist ega ülevaadet siinsest ega ka rahvusvahelises merenduses toimuvast. „Samas on meretranspordisektor väga oluline ja kõrge lisandväärtusega valdkond Eesti ekspordivõimekusele ja turismile,“ ütles Artur Talvik.

Äriregistri andmetel on meremajanduse osakaal hõives 3,61%, maksulaekumistes 3,03% ning ettevõtete poolt loodavas lisandväärtuses 5,50%. Samas on järeldatud, et merendussektor aastal 2010 andis tööd vähemalt 20 581 inimesele. Talviku sõnul on Vabaerakonnal soov merendus taas riigi prioriteetide nimekirja saada ja teha tööd selle nimel, et Eesti merenduspoliitika arengukava 2012-2020 täidetud saaks.

2016. aasta on Eestis merekultuuri-teema-aasta ning on aeg pöörata end näoga mere poole ja küsida, kas oleme lihtsalt mereäärne rahvas või mererahvas. Merekultuuriaastal on aeg septembrist novembrini varutud tõsisemateks aruteludeks Eesti kui mereriigi tuleviku üle.

Lisainfo
Artur Talvik
[email protected]
5021989

Tagasiside