Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus on teisipäeval 16. veebruaril esimesel lugemisel paarkonnaseaduse eelnõu, mille õiguskomisjon saatis üksmeelselt häältega 10:0 täiskogu ette koos otsusega esimene lugemine lõpetada.

Jüri Adamsi koostatud ja kümne Riigikogu liikme poolt esitatud paarkonnaseaduse eelnõu sündis vajadusest näidata kätte lahendus, kuidas vältida Riigikogu eelmises koosseisus vastu võetud kooseluseaduses ja selle rakendusseaduse eelnõus sisalduvaid puudusi. Eesmärk oli näidata, et neid küsimusi saab lahendada palju lühemalt ja arusaadavamalt.

Paarkonna eelnõu siht on ka ühiskond uuesti kokku tuua ja lahendada probleeme viisil, mis ei peaks tekitama teravat vastasseisu. Samasoolistele paaridele antakse nende põhjendatud soovide ja õigustatud vajaduste teostamiseks õiguslikud võimalused. Iga probleemivaldkonda on käsitletud eraldi, põhimõttel „üks samm korraga“. Nii lahendatakse samasooliste paaride varasuhteid, pärimist, vastastikuse ülalpidamise kohustust ning lapsi puudutavad küsimused.
Seejuures jäävad paarkond ja perekond selgelt erinevateks mõisteteks, mingit tajutavat ohtu abielu institutsioonile siin pole, samuti on välditud segadust, mille kooseluseaduse puhul põhjustas katse lahendada sama- ja erisooliste paaride probleemid samas seaduses.

„Väga oluline see, et paarkonnaseaduse menetlemisel tekkis õiguskomisjonis üle hulga aja atmosfäär, mis võimaldab probleemidest avatult rääkida, otsida parimaid lahendusi ja kompromisse,” ütles Vabaerakonna fraktsiooni esimees Andres Herkel.

Jüri Adamsi sõnul sai paarkonnaseaduse eelnõu koostatud ja esitatud täiesti tõsiselt. Ei selle tekstis ega selle esitamises olnud mingit nalja või vigurit. Eelnõu peamine ülesanne oli, et põhjendatud kriitikat kooseluseaduse rakendamise seaduse pikale (49 lk ) ja segasele tekstile (rohkem kui 80 Eestis kehtiva seaduse muutmise ettepanekud,) esitada mitte kriitiliste märkuste vaid selge võrdluse andmise viisil.

Paarkonna seaduse autor Jüri Adams tõdes, et ei tema ega arvatavasti ükski teine Riigikogu liige ei ole saanud olla nii naiivne, et arvata, et see lõpuks võetakse häälteenamusega vastu ja saabki seaduseks.
„Maksimaalne, mida paarkonna seaduse eelnõu menetlemisest võiks loota, oleks selle ühendamine selle võistlejaga üheks eelnõuks, mis tagaks toimiva regulatsiooni ja ühiskondliku rahu,“ lisas ta.

Lisainfo
Andres Herkel
5056540
[email protected]

Tagasiside