Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna fraktsioon esitas Riigikogule arutamiseks seaduse eelnõu, millega soovib muuta poliitilise välireklaami põhimõtteid- seal hulgas piirata poliitilise välireklaami mahtu ning sellele tehtavaid kulutusi. 

„Aktiivse agitatsiooni ajal kehtiv poliitilise välireklaami keeld on täielikult läbi kukkunud. Valimiskampaaniad on nihkunud teistesse massikommunikatsiooni kanalitesse (televisioon, raadio, internet, paberlehed, otsepostitused, sotsiaalvõrgustikud), need on muutunud ajaliselt pikemaks, plakatite ülesriputamise intensiivsus enne aktiivse agitatsiooni algust on meeletu, visuaalselt häiriv, nagu ka summad, mis selle peale kulutatakse. Keelu seab kahtluse alla ka seisukoht, et see laieneb erakondadele, kes oma nimekirjadega valimistel ei kandideeri,“ kommenteeris seadusemuudatuse vajalikkust Vabaerakonna fraktsiooni esimees Artur Talvik.

Vabaerakond teeb eelnõuga ettepaneku tühistada aktiivse agitatsiooni perioodi ajal kehtinud poliitilise välireklaami keeld ning piirata seda ainult valimispäeval. Samuti soovime vähendada ühe välireklaami, nagu näiteks plakati, suurust kuni ühe ruutmeetrini ning piirata valimiskampaania kulutusi 90- päevasel perioodil enne valimispäeva 500 000 euroga. Võrdluseks on Reformierakonna kampaaniakulud 2015. aasta Riigikogu valimistel eel olnud ligi 1,9 miljonit eurot ja IRL-il ligi 1,5 miljonit.

„Poliitilise välireklaami plakatite piiramine muudab tänavad aktiivse valimisperioodi ajal visuaalselt vähem agressiivseks. Samuti on väiksema suurusega plakatid oma hinna poolest jõukohasemad ka üksikkandidaatidele ja valimisliitudele, mis mõjub poliitilisele konkurentsile tasakaalustavalt ning hoiab ära võimalikke skeemitamisi reklaami rahastamisel,“ lisas Talvik.

„Meie eesmärk on vähendada raha osakaalu valimiskampaanias ja muuta valimiskampaania sisulisemaks. Poliitika pole pesupulber, mida peaks inimestele reklaamiga müüma,“ lisas Talvik.

Valimiskuludele on lisaks Lätile ülempiiri seadnud ka näiteks  Leedu, Poola, Belgia, Hispaania, Iirimaa, Itaalia, Küpros, Malta, Portugal, Prantsusmaa, Rumeenia, Slovakkia, Suurbritannia ja Ungari.

Esitatud eelnõu

Lisainformatsioon:
Artur Talvik
Vabaerakonna esimees
5021989
[email protected]

Edastas:
Maria Murakas
Vabaerakonna kommunikatsiooninõunik
5219572, 631 6544
[email protected]

 

 

 

 

Tagasiside