Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna fraktsioon algatas täna Riigikogus eelnõu, mis annab Riigikogu uurimiskomisjonidele õiguse määrata selle töö takistajatele kuni 8000 eurose sunniraha. Eelnõu üleandmisel ütles saadik Artur Talvik, et praegu on parlamentaarne kontroll nõrk, sest uurimiskomisjonide tegevust ei ole üldse riikliku sunnijõuga tagatud.

„Kui seda muudatust ei tehta, siis tõsiste asjade puhul juhtub tulevikus see, et uuritavate isikute vastutöötamise korral jääb uurimiskomisjon täiesti abituks. Minevikust on taolisi juhtumeid võtta mitmeid. Praeguse olukorra juures jätkub parlamendi naeruvääristamine ja tema rolli kahanemine,“ ütles Artur Talvik.

„Parlamentaarne kontroll läbi uurimiskomisjonide aitab tagada riigivõimu avalikkust ja läbipaistvust. Komisjoni eesmärk on, sekkumata kohtu pädevusse, poliitiliste hinnangute andmine ja uuritava sündmuste üksikasjade avalikustamine. Ilma meie pakutud muudatusteta ei saa uurimiskomisjonid tõsist tööd teha ja muutuvad lihtsalt kasutuks. Eesti demokraatia sellest ainult kaotab,“ ütles Talvik.

Vabaerakonna saadiku sõnul on praktikas selgunud, et uurimiskomisjoni töö kaitsmiseks mõeldud väärteokaristus ei ole rakendatav, sest menetlemise kohustus on pandud kohtule, aga kohtud ei saa kehtivast menetlusõigusest lähtudes seda teha.

„Seda on tunnistatud korduvalt ka põhiseaduskomisjonis. Vabaerakond pakub selget regulatsiooni, mis võimaldab komisjonil teha ettekirjutusi ning vajadusel määrata sunniraha isikutele, kes komisjoni nõudel ei edasta dokumente, ei vasta küsimustele ja ei ilmu mõjuva põhjuseta komisjoni ette. Sunniraha otsust ei kanta karistusregistrisse, seega ülekriminaliseerimist ei toimu,“ sõnas Artur Talvik.

Seletuskiri Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse muutmise seaduse, millega tugevdatakse parlamentaarset kontrolli, eelnõu juurde (PDF, 236 kB)

Võrdluseks: Riigikogu Kantselei poolt teenindatav Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon saab teha ettekirjutusi ja määrata sunniraha summas kuni 15 000 eurot. Sunniraha on mõjutusvahend, mitte karistus, seetõttu seda karistusregistrisse ei kanta. Sunniraha saab määrata kuni eesmärgi saavutamiseni, väärteokorras saab aga karistada ainult üks kord ühe teo eest, mis võimaldab pärast trahvi maksmist edasi rikkuda (näiteks dokumente mitte edastada) ehk ennast „välja osta“.

Lisainfo:
Artur Talvik
5021989

Sergei Metlev
Vabaerakonna fraktsiooni nõunik
53359639

Tagasiside