Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna esimees Artur Talvik mõistab hukka Rail Balticu (RB) rajamiseks tellitud tasuvusanalüüsi tulemuste varjamise ning seab kahtluse alla RB ja Ernst & Young (EY) omavahelised korrektsed ärisuhted. 

“RB Raili ja EY suhe on meie jaoks täna täiesti ebaselge. RB Rail on tellinud EY-lt tasuvusanalüüsi ning selle asemel, et pärida tasuvusanalüüsi puuduste kohta koostööpartnerilt aru, astub RB Rail hoopis EY kaitsele,” avaldas Vabaerakonna esimees Artur Talvik hämmeldust. 

Eile Riias toimuma pidanud RB võimalike vigade tasuvusanalüüsi arutelu jäi ära, kuna RB Rail juhid polnud nõus kohtumise avalikustamisega. Ajakirjanikud ning Eesti poolsed osalejad jäeti ukse taha pärast seda, kui selgus, et üks osapool soovis kohtumise ja tasuvusanalüüsi avalikustamist, teine aga selle suletud uste taga arutamist. 

“Ilmselgelt väldib RB sellega kogu projekti avalikustamist: keeldub dokumenteerimisest ning jätab koosoleku ära ettekäändel, et ärikohtumist ei tohi salvestada,” ütles Talvik.

Talvik lisab, et vastutuse hajumisele viitab ka see, et tänavu mais Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumilt palutud tasuvusanalüüsi dokumente pole ta siiani näha saanud. 

“Rail Baltic on üks lähiaastate suurimaid investeeringuid ja mõjutab kolme Balti riigi ning Soome ja ka Poola majandust, ettevõtlust, kaubavahetuse edendamist ning inimeste reisimisvõimalusi väga oluliselt. Projekti edukuse nimel toimub koostöö riikide, ametite ja omavalitsuste tasemel ning RB rajamine seob meid Euroopa Liiduga rahaliselt väga pikkadeks aastateks. RB arengutega seonduv ei ole ettevõtete omavaheline bisness, mida aetakse kinniste uste taga,” avaldas Talvik pahameelt. 

„Vabaerakond on korduvalt rõhutanud, et RB asjaajamine ei ole toimunud avatult ning seda on avalikkuse eest püüdlikult varjatud. Avalikult Rail Balticust aktivistide kohtumiselt väljaviskamine on kahetsusväärne näide kogu sellest protsessist ja asjaajamisest.“

 

Lisainformatsioon:
Artur Talvik
Vabaerakonna esimees
5021989
[email protected]
Maria Murakas
Vabaerakonna kommunikatsiooninõunik
5219572, 631 6544
[email protected]

Tagasiside