Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna saadikud andsid täna peaminister Jüri Ratasele üle arupärimise eesmärgiga saada teada seniste Rail Baltica ehitamiseks tehtud analüüside ja uuringute kohta. „Senist tööd on saatnud läbipaistmatus, halb kommunikatsioon ning ohtude ja alternatiivide kehv hindamisoskus, tekkinud probleemide lahendamiseks tuleb muuta protsess märksa avatumaks,“ ütles Talvik.

Vabaerakonna seisukohalt on moodne, keskkonnasõbralik ja kiire transpordiühendus Balti riikide ja kogu Euroopaga Eesti riigi huvides. Kavandatav Rail Baltica (RB) raudtee on väga keeruline projekt, mis pürgib selle huvi rahuldamise poole.

Vabaerakonna saadikud ootavad peaministrilt vastuseid järgmistele küsimustele:

1. Milline on RB ja sellega kaasnevate muude rajatiste ja ehituste rahastusskeem ja kuidas see suhestub pikaajalises perspektiivis riigi eelarvestrateegiaga? Kui suur on Eesti lõigu iga-aastane ülalpidamiskulu, mida kaetakse riigieelarvest?

2. Kas ja kuidas RB võimendab olemasolevat raudteevõrku? Praegu RB ametnikud räägivad, et vana Pärnu trass tuleb üles võtta, aga missugune on valitsuse ametlik plaan ja pikaajaline kava terve raudteevõrgu osas tervikuna?

3. Milline on projekti tasuvus (k.a. periood) ja ärimudel ning millised on võimalused ebasobivate asjaolude ilmnemisel selle kavandatava projekti muutmiseks?

4. Miks valitsuse ja ametnike kommunikatsioon on olnud ebapiisav ja ei ole selgitanud kuidas ühiskonna rahalisi, loodus- ja inimressursi projekti panustatakse? Mida tehakse halva teavituse parandamiseks?

5. Vastutus kolme riigi vahel ei ole selgelt jaotatud. Praegu on täiesti arusaamatu, kes projekti edu või ebaedu eest vastutab. Kas RB-d haldavad kolm Balti riiki ühiselt või igaüks oma territooriumil eraldi? Kuidas on vastutus jaotatud?

Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse kohaselt peab peaminister arupärimisele vastama Riigikogu istungil 20 istungipäeva jooksul.
Lisainfo:
Artur Talvik
5021989
[email protected]

Tagasiside