Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus olulise tähtsusega riikliku küsimusena peetud merenduse arutelu peaettekandes rääkis Vabaerakonna saadik Artur Talvik, et Eestis tuleb kehtestada randlase eristaatus, et merekultuur areneks ning Tallinn Sadam tuleb muuta tegelikuks suureks mereväravaks.

„Kutsun üles seadma sisse Eestis randlase eristaatus. Randlane on inimene, kes elab mere ääres ja puutub temaga pidevalt kokku. Tema on merekultuuri kandja. Nagu Eesti ajaloos on juhtunud, võib randlasest saada suur kapten, hea paadiehitaja, meremees või merepäästja, kes hoiab oma tööga meie merendust elus. Tänapäeval kattub Eesti rand pigem suvilatega, mis on palistatud pakettakendega,“ nentis Talvik.

Talviku sõnul Eesti mereväravaks peetud Tallinna Sadamast on saanud poliitiline lüpsilehm. „Arengud Tallinna Sadamas on pendeldanud üles alla ega ole lähtunud pikast vaatest ja eeldusest, et just see sadam on värav Eestisse ja Eestist välja. See sadam peab olema Eesti majanduse oluline alustala. Praegu põleb Tallinna Sadamas puhastustuli ja ehk kaob möödunud aastate mõttelaad põleb selles puhastustules viimase kui kübemeni,“ loodab Vabaerakonna saadik.

„Veel üks tõsine probleem, kui rääkida n-ö rohujuure tasandist merenduse arengus, on väikelaevade ja väikepaatide pidajate vähesus ja vohav bürokraatia. Uhke e-riik on sellest harust väga kaugele jäänud. Merenduslik asjaajamine on väga kohmakas,“ lõpetas Talvik.

Lisainfo
Artur Talvik
[email protected]
5021989

Tagasiside