Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

haukanomm

Vabaerakonna fraktsioon pöördus õiguskantsleri poole palvega teha kindlaks, kas valitsuskoalitsiooni häältega juunis vastu võetud IRLi madalapalgaliste tagasimakse seadus on põhiseaduspärane.

 

“Oleme tõsiselt mures, et teerulli meetodil vastu võetud madalapalgaliste tagasimakse seadus on ilmselt ühes oma osas põhiseadusvastane. Nimelt ei võimalda seadus alla 18-aastastel noortel saada teiste töötajatega võrdselt toetust oma toimetuleku parandamiseks. Oleme noori diskrimineerivale olukorrale korduvalt tähelepanu juhtinud, kuid  pole saanud ühtegi mõistlikku või tõenduspõhist selgitust. Kuna seaduse vastuvõtmine seoti ilma adekvaatse põhjenduseta valitsuse usaldusküsimusega, siis ei tulnud meie muudatusettepanek Riigikogu saalis isegi hääletusele. Me ei saa jätta sellist ebaõiglust tähelepanuta ja pöördusime nüüd õiguskantsleri poole,“ ütles Vabaerakonna saadik ja sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm.

Haukanõmme sõnul toimus Tööturuteenuste ja –toetuste seaduse vastuvõtmine Riigikogus sisuliste aruteludeta, riigikogu liikmed said komisjonis dokumentidega tutvusemiseks vaid mõne tunni aega. „Keskenduti ühe valimislubaduse iga hinna eest läbisurumisele. Sellise õigusloome juures pole ime, et koalitsioonisaadikud isegi ei pannud tähele, et tekitasid ilmselt põhiseadusega konfliktis oleva seaduse. Nüüd peab mõtlematu seadusralli tagajärgi hindama hoopis põhiseaduslik järelevalve,“ ütles Haukanõmm.

„Noorte endi ja ühiskonna huvides on, et õpingud jätkuksid, kuid põhikoolijärgne töötamine pole enamasti mitte vabatahtlik valik, vaid hoopis vaesusest tulenev surve, mida riik ei oska maandada. Vähekindlustatud peredest pärit noored on sunnitud minema tööle, kuna mõned neist on pere ainukesed toitjad ja ilma nende toeta võib perekond langeda vaesusse. Tööle asudes suudavad põhiharidusega noored küll pere sissetulekuid veidi suurendada, kuid arvestades kesist kogemust langevad palgavaeste gruppi, kelle huve seadus peab justkui kaitsma. Kahjuks jätab ta nad kaitseta ja asub hoopis karistama,“ lõpetas Vabaerakonna saadik.

Tagasiside