Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

8. oktoobril vastas justiitsminister Urmas Reinsalu Riigikogu liikmete Andres Herkeli, Krista Aru, Ants Laaneotsa, Mart Helme, Jüri Adamsi, Monika Haukanõmme, Külliki Kübarsepa, Enn Meri ja Ain Lutsepa arupärimisele korruptsiooni vältimise meetmete kohta omavalitsustes.

8. oktoobril vastas justiitsminister Urmas Reinsalu Riigikogu liikmete Andres Herkeli, Krista Aru, Ants Laaneotsa, Mart Helme, Jüri Adamsi, Monika Haukanõmme, Külliki Kübarsepa, Enn Meri ja Ain Lutsepa arupärimisele korruptsiooni vältimise meetmete kohta omavalitsustes.

Saadikuid huvitab korruptsioonivastases strateegias sisalduv lubadus avalikustada omavalitsuste tehingud ja tehingupartnerid Riigiraha portaali rakenduses nii, et see on kõigile huvilistele jälgitav.

Andres Herkeli sõnul on tehingute avalikustamise süsteemile suur korruptsiooniennetuslik efekt ning antud süsteemi vajalikkusele on viidanud ka Riigikontroll.

„Veel eelmisel sügisel kinnitas peaminister Jüri Ratas Riigikogu ees, et 2018. aasta lõpuks saab selline rakendus valmis. Paraku on Justiitsministeeriumi ja Rahandusministeeriumi esindajad hiljem andnud samale küsimusele ebalevaid vastuseid. Viidatud on nii infotehnoloogilistele probleemidele kui ka Äriregistri soovimatusele loobuda tasuliste päringute baasist,“ selgitas Herkel.

Saadikud küsivad, milles seisnevad takistused kohalike omavalitsuste raamatupidamise andmete avalikustamiseks Riigiraha portaalis ning milline on olnud Justiitsministeeriumi ja Rahandusministeeriumi sellekohane koostöö.

Arupärijate esindaja Andres Herkeli ütles, et on oluline vahe, kas süsteem käivitub algselt lubatud käesoleva aasta lõpuks. Või lükkub see ebamäärasesse tulevikku 2021. aastal, nagu on Riigikogu liikmetele hiljem räägitud. Herkeli sõnul kavatsevad opositsioonisaadikud kindlasti tõstatada ka muid omavalitsustesse puutuvaid korruptsiooniga seotud küsimusi.

„Kindlasti ei saa nõustuda läbipaistmatu, et mitte öelda korruptiivse katuserahade jagamise süsteemiga valitsuse poolt. Samuti huvitab meid, miks on seiskunud huvide konflikte ja muid kohalike omavalitsuste korruptsioonivõimalusi piirava seaduseelnõu 574 SE (https://www.riigikogu.ee/tegevus/eelnoud/eelnou/e5e99c77-b9c2-48c4-8fd1-30a14c1062dc/Kohaliku%20omavalitsuse%20korralduse%20seaduse%20muutmise%20ja%20sellega%20seonduvalt%20teiste%20seaduste%20muutmise%20seadus ) menetlemine põhiseaduskomisjonis,“ ütles Herkel.

Tagasiside