Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Talvik

Vabaerakonna riigikogu saadikud kohtusid turismi – ja majutusettevõtete esindajatega, kes väljendasid suurt muret seoses plaaniga tõsta majutusteenuste käibemaksu 11 protsendi võrra. See ei jäta paljudele turismiettevõtetele võimalust ellu jääda. Riigikogu liikme Artur Talviku hinnangul on täiendava maksumäära rakendamine turismisektori languse tingimustes väga kahjulik samm. Ettevõtluse soodustamiseks oleks vaja maksu hoopis vähendada.

Talvik kritiseeris ka ettevõtlusminister Urve Palo retoorikat, mis on tema meelest suunatud pigem ettevõtjate uinutamisele kui lahenduste leidmisele. „Palo väljendas murelikkust turismifirmade pärast, kuid see on pigem suitsukate, et pahameelt vaigistada ja siis plaaniga edasi minna. Mis kasu meil on ettevõtlusministri murelikkusest, kui ta ei taha või ei oska kasutada oma võimalusi ettevõtjaid kaitsta? Me teame, et kõik valitsuserakonnad on pakkunud koalitsioonileppesse pudrumägesid ja piimajõgesid, mille osalinegi elluviimine eeldaks vabanemist Reformierakonna maksudogmadest“, lausus saadik.

Talvik kinnitas, et Vabaerakonna fraktsioon tahab sellistes küsimustes ära kuulata erinevad osapooled. Valitsuse tööstiili juurde ei paista see kuuluvat, seetõttu peab parlament siin võtma aktiivse rolli.

„Valitsuse plaan tõsta järsult majutusteenuste maksu, vähendades samaaegselt sotsiaalmaksu vaid ühe protsendi võrra ei too mingit kasu. Prognoositakse, et käibemaksu tõusu tulemusel väheneb turistide arv 180 000 võrra. See tähendab paljude töökohtade koondamist ja ka teiste, turismisektoriga seotud maksulaekumiste vähenemist. Sel juhul minnakse hoopis Lätti ja Leetu, kus kehtib vähendatud maksumäär. Ei kehti ta ainult kolmes ELi riigis. Seejuures on mõlemad lõunanaabrid maksumäära just vähendanud, sest katsed seda tõsta on lõppenud kurvalt. Kui tahame rohkem konkurentsivõimelisi ja riigile makse maksvaid firmasid, siis peame lõunanaabrite kogemusega arvestama“, ütles Talvik.

„Majutusteenuse pakkujad on nördinud, et ainus korralik analüüs on tellitud nende poolt ja sellessegi suhtub valitsus üleolevalt. Tegemist on Eesti valitsemist läbiva süsteemse probleemiga – arvamusi ja uuringuid võetakse arvesse ainult siis, kui nad toetavad juba olemasolevat nägemust“, lisas ta.

Vabaerakond on algatanud eile kollektiivse pöördumise riigikogu poole, mis nõuab järsu kütuseaktsiisi ja majutusteenuste käibemaksu tõusu ära jätmist ning maksumuudatuste analüüsi. Pöördumise tekstiga on võimalik tutvuda ja seda digiallkirjastada siin (Mozilla, IE, Crome, Opera kaudu): www.pöördumine.ee.

Kontakt:

Artur Talvik

[email protected]

5021989

Sergei Metlev

Vabaerakonna fraktsiooni nõunik

[email protected]

53359639

Tagasiside