Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna arutati Riigikogu põhiseaduskomisjonis Vabaerakonna poolt algatatud kollektiivset pöördumist kahe tooli seaduse tühistamiseks. Ettepanek seaduse tühistamiseks toetust ei leidnud- pöördumise vastu hääletas seitse ning poolt oli kaks komisjoni liiget.

„Kahe tooli seadusega, mis lubab Riigikogu liikmetel olla samaaegselt kohaliku omavalitsuse volikogu liige, on üles kerkinud kaks väga olulist probleemi. Esiteks koondub selle seaduse jätkumisega võim kohalikes volikogudes väheste inimeste kätesse ega vasta kohalike kogukondade huvidele. Teine probleem on see, et Riigikogu liikmete kahel toolil istumisega kannatab oluliselt nende töö Riigikogus,“ võttis Vabaerakonna liige Andres Herkel kokku. Ta lisas, et Riigikogu liikme tööd tuleb võtta täie tõsidusega ning kohaliku poliitika allutamine erakonnapoliitikale ei ole Riigikogu liikme ülesanne.

„Riigikogu üks töönädal Toompeal kestab neli päeva ning kahetsusväärselt lubab tänane seadusandlus seda veelgi lühendada. Praktikas tähendab see seda, et neljapäeva pärastlõunal on Riigikogu koridorid tühjad, sest saadikud on sõitnud kohalike omavalitsuste volikogudesse,“ lisas Herkel. „Neljapäeviti toimuvad Riigikogus komisjonid ning nende kokku kutsumine saadikute puudumise tõttu võimatu,“ lõpetas ta.

Vabaerakonna tegevjuhi Märt Meesaku sõnul riivab tänane kahel toolil istumist lubav seadus kohalike õiglustunnet ja see tuleks poliitikutel hea tahte märgiks lõpetada. “Olukord, kus haldusreformi käigus volinike arv niigi tugevalt vähenes, on saadikute kuulumine volikogudesse vähendanud kohalike kogukonna liidrite võimalust kaasa rääkida veelgi,” leidis Meesak. Vabaerakond on pidanud alati oluliseks, et Eesti elu üle saaks otsustada võimalikult paljud ning sellest ka ettepanek seadusemuudatuseks. “Tegemist on otsese võimu tsentraliseerimisega väikese grupi poliitikute kätte, mida Vabaerakond ei tolereeri,” võttis Meesak kokku.

Kahel toolil istumise lõpetamiseks algatasid Vabaerakonna saadikud 2016. aastal eelnõu, mille sisuks oli põhimõte, et uus omandatud mandaat tühistab eelmise mandaadi. Ehk sellest hetkest, kui Riigikogu liige on valitud kohaliku volikogu liikmeks, lõpeb tema mandaat Riigikogu liikmena ja vastupidi. 

1080 allkirjaga kollektiivne pöördumine kahe tooli seaduse tühistamise toetuseks anti Vabaerakonna poolt Riigikogu esimehele Eiki Nestorile üle 11. oktoobril 2017.

Toetusallkirju kahe tooli seaduse tühistamiseks korjas Vabaerakond möödunud aasta 1. maist kuni 5. oktoobrini.

 

Lisainformatsioon:
Andres Herkel
Riigikogu Vabaerakonna saadik
505 6540
[email protected]

 

Märt Meesak
Vabaerakonna tegevjuht
tel 5661 6199
[email protected]

 

 

 

 

Tagasiside