Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna saadik ja Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Monika Haukanõmm ütles täna Riigikogus EL-i arutelul, et 2017. aasta teises pooles toimuv Eesti eesistumine leiab aset liidule raskeimal ajal, mille tõttu eesistumiskavas peab keskenduma liidu juhtimiskriisile ja demokraatiale, mitte ainult digitaalasjadele.

„Valitsus tahab rääkida eesistumisel digitaalvaldkonnast. Samas on sellel ajal brittide lahkumisläbirääkimised alanud ja rändekriis kestab. Praegu on märksa olulisem tegelda EL-i reformimise ja usalduse taastamisega, et vältida lagunemist. EL-i kodanike pettumuse ja pessimismi üks põhjustest on see, et bürokratiseeritud Euroopa struktuure ei usaldata, liidu toimimist ei tunta ja demokraatialik mandaat otsustele on liiga nõrk,“ ütles Haukanõmm.

Haukanõmme sõnul on Euroopa Liidu demokraatlik toimine otsustajate poolt usinalt ignoreeritud teema, mille taga usalduse ja koostöövõimetuse probleem peitubki.
„Euroopa Komisjon peab saama eurooplastelt tugevama mandaadi. On kahetsusväärne, et ainuke otse valitud liidu organ – Euroopa Parlament – ei oma ulatuslikke poliitika kujundamise ja kontrolli õigusi. Selline muutus parandaks liidu toimimist ja usaldusväärsust kodanike silmis ning suurendaks poliitilist ühtsust võtmeküsimustes, mis on kindlasti Eesti huvides,“ ütles Vabaerakonna saadik.

Saadik ütles ka, et BREXIT on ka hoiatus selle kohta, mis võib juhtuda siis, kui tegeletakse üksnes parteipoliitikaga, mitte koostöö ja ühiste huvide eest seismisega. „Me teame, BREXIT-i sisepoliitilist konteksti – see on seotud briti ühiskonnas eksisteerivate vastuolude ja erakondade vaheliste suhetega. Ma ei taha sekkuda ühe suveräänse riigi siseasjadesse, kuid see sündmus valmistab muret – kas Euroopa poliitikud suudavad käituda riigimehelikult ja toimunust õppida, et teha valikuid, mis tagab parema ja turvalisema tuleviku ka meie lastelastele.“

Lisainfo:
Monika Haukanõmm
56966326

Tagasiside