Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Esmaspäeval vastab Riigikogus Vabaerakonna arupärimisele rahvaste enesemääramisõiguse kohta välisminister Sven Mikser. Eesti välisministri poolt ei pälvinud hukkamõistu politseivägivald Kataloonia elanike suhtes, mis on mõistetamatu ning õiglustunnet riivav.

„Ootame esmaspäeval välisministrilt vastust küsimustele, millistel juhtudel pälvib rahvaste enesemääramisõigus tema toetuse ja millistel juhtudel mitte ning milline on tema hinnang katalaanide, kurdide ja tiibetlaste seisundile – mil määral on nende enesemääramisõigus praeguses maailmas tagatud ning milliseid samme on nende õiguste kaitseks vaja astuda. Samuti huvitab meid, mil moel aitab Eesti kaasa riigita rahvaste õiguste kaitsele ning nende enesemääramisõiguse teostamisele,“ ütles Vabaerakonna saadik Andres Herkel.

Samuti huvitab saadikuid, miks Eesti eesistujariigina ei mõistnud referendumi ajal toime pandud politseivägivalda kiirelt hukka nagu tegid seda mitmed teised Euroopa Liidu riigid ning läks oma 1. oktoobri avalduses sellest vaikides mööda.

„Eesti on varem õigustatult hukka mõistnud riikide suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust lõhkuvad sõjalised sissetungid, nagu Venemaa sissetung Georgiasse 2008. aastal ning Ukrainasse 2014. aastal. Enesemääramisõigust ei saa teostada teise riigi relvajõudude toel ega muid vägivaldseid vahendeid kasutades,“ ütles Herkel.

Ta lisab, et erinevalt muu vägivalla hukkamõistmisest, mida ministeerium maailmas toimuva suhtes tihti väljendab, ei pälvinud välisministri poolt hukkamõistu politseivägivald Kataloonia rahulike elanike suhtes, kes soovisid väljendada oma suhtumist iseseisvuspüüdlusesse. Välisministeerium riivas 1. oktoobri avaldusega katalaanide ning ka väga paljude Eesti inimeste õiglustunnet.

„Kataloonia juhtumi puhul tuli aga Eesti välisministeeriumi seisukohtadest juhindudes välja nii, et enesemääramisõigust ei saa teostada, kuna Hispaania seadused seda ei võimalda,“ lisas Herkel.

Tagasiside