Riigikogu liige Külliki Kübarsepp

Vabaerakonna riigikogu saadiku Külliki Kübarsepa sõnul viitab ministeeriumite ametkonna paisumine ja kodanikke teenindavate asutuste kärpimine, et valitsusel on tõsised raskused väljakuulutatud riigireformi elluviimisega, kuna riigireform tähendab eelkõige bürokraatia vähendamist. Vabaerakonnale teeb muret, et ehkki koalitsioonilepe lubab riigisektori kasvule piiri panna, on avaliku sektori töötajate arv statistikaameti andmetel hoopis tõusnud 165 800 inimeseni.

„Näiteks siseministeeriumi personal on kasvanud võrreldes 2005. aastaga hüppeliselt, samal ajal tema hallatav ja tühjaks lüpstud Politsei – ja Piirivalveamet tunnistab, et ei suuda tegeleda varguste menetlemisega, reageerimiskiirus pigem langeb ning järgmisest aastast pannakse kinni mitmeid teeninduspunkte, et tagada organisatsiooni toimimine. Väheneb kodanike teenindamise kvaliteet, mitte juhtimis – ja koordineerimistasand. Kui niimoodi jätkata, siis kujuneb riigireformi tulemuseks bürokraatide paradiis ja olematu riigiteenus, mis jätab kodanikud hätta ja ohustab riigi toimimist“, lausus Kübarsepp.

Vabaerakondlane Kübarsepp ütles, et Euroopa Liiduga liitumise tuules viidatakse liiga sageli selgitustele, et bürokraatia kasvamine on paratamatus. Ainuke jõud, kes selle optimeerimisega peab ja suudab tegeleda, on poliitiline tasand, aga viimase dekaadi riigi poliitilise näo kujundajad on pigem soosinud kui optimeerinud ametkonda. „Tulemuseks on järjest vohav probleem kõigil riigi tasanditel. Vabaerakond peab riigireformi põhiliseks eesmärgiks dubleerimise ja asendustegevuste kaotamist, koostöö parandamist ja ülemääraste regulatsioonide kärpimist“, lausus ta.

„Paisuv ametnikkond teenindab paisuvat seadusandlust. Seadusloome aluseks peab olema mõõdupuu, mille ühes otsas on usaldus ja teises regulatsioon. Kui vähegi saab panustada sotsiaalsele eneseregulatsioonile või teistele meetmetele, siis seadusesse pole ilmtingimata vaja norme raiuda. See puudutab igasuguseid keelde, käske ja piiranguid. Ülereguleerimine kahandab märkimisväärselt inimeste tegevusvabadust ja sünnitab regulatsioone haldava bürokraatia“, lõpetas Külliki Kübarsepp.

 

Tagasiside