Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakond kaitses täna Riigikogu keskkonnakomisjonis eelnõud, et eraomanikule saaks looduskaitsepiirangutest tulenevat koormust kompenseerida mõistliku aja jooksul ning proportsionaalsuse põhimõtet järgides. Komisjon tegi ettepaneku eelnõu I lugemisel Riigikogu suures saalis tagasi lükata.

„Olulise looduskaitsepiiranguga maa omanikud saavad soovi korral võõrandada oma maa riigile, kuid kahjuks on Maa-ametil vastamata ka 8-9 aasta tagustele taotlustele, sest riigieelarves ei ole selleks piisavalt raha,“ nentis Vabaerakonna saadik Külliki Kübarsepp.

Vabaerakond pakub oma eelnõuga reaalset lahendust probleemile, mille kohta kirjutas õiguskantsler nii: „seadusandja on olnud põhiseadusvastaselt tegevusetu, kuna on jätnud sätestamata piisavate garantiidega regulatsiooni kinnisasja omandamise menetluse toimumiseks mõistliku aja jooksul“.

„Vabaerakonna fraktsioon soovib oma ettepanekuga pakkuda maaomanikele kindlust, et võõrandamise ettepanek saab lahenduse ühe aasta jooksul. Vaja on korda, et uusi objekte saab üldkorras looduskaitse alla võtta vaid siis, kui kinnisasja kitsendamise oote-nimekirjas on kuni 50 kinnistut,“ sõnas Kübarsepp. „Kindlasti peab maaomanikku hoolsamalt ja kohusetundlikumalt arengutega kursis hoidma ja meil on vaja pikaajalist menetlemise korda,“ selgitas ta.

„Lahendus ei saa olla see, et vajaliku raha peab Maa-amet leidma omatulust. Tänane otsus on vastutustundetu eelkõige täna ootelehel olevate maaomanike suhtes,“ tõdes Kübarsepp. Ta loodab, et täiskogu otsustab siiski eelnõu menetlusse jätmise poolt. „Vastasel korral eirab seadusandja õiguskantsleri pöördumisele lahenduse otsimist, ja teemat teadmata tulevikku suunates pikeneb põhiseadusvastase olukorra lahendamise aeg veelgi.“

Looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu I lugemine on Riigikogu suures saalis 6.detsembril 2016.

Eelnõu:

Lisainfo:
Külliki Kübarsepp
5166467

 

Tagasiside