Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eile pealelõunal toimus Riigikogus omavalitsusjuhtide, kiire interneti tagamiseks moodustatud MTÜ-de, Elektrilevi ja Telia esindajate lairibavõrgu toetusrühma ja Riigikogu e-Eesti toetusrühma ühisistung ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Paloga. Kohtumisel jäid konstruktiivse koostöösoovi asemel kõlama Palo süüdistused omavalitsuste suunas.

Tegemist oli ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo esimese selgitava kohtumisega peale skandaalset sündmuste avalikuks tulekut, kus minister otsustas päeva pealt ümber toetada omavalitsuste algatust viia internet ka maapiirkondadesse. Vabaerakonna saadiku Külliki Kübarsepa sõnul oli kohtumisel kurvastav kogeda ministri poolt süüdistuste tulva omavalitsuste suunas.

„Minister Palo ütles otse välja, et omavalitsused olid oma tegevustes ees. Tema ja ta meeskond alustasid tööd alles sellel kevadel ja seetõttu pole õigustatud omavalitsuste kiire ning tulemuslik tegutsemine. Saalis vastati seepeale, et muud ju ei jäänud üle. Aastate jooksul pole MKM vastu tulnud soovidele probleeme lahendada. Seetõttu ühendati jõud ning külade esindajad käitusid kodanikualgatuslikult. Ministri reageering omavalitsuste tegevusele ei olnud adekvaatne!“, täheldas Kübarsepp.

„Selline suhtumine näitab, kuidas riiki tegelikult valitsetakse – ülevalt alla. Ministeerium jagab omavalitsustele suuniseid ja korraldusi. Kuigi meie põhiseadus toetab riigikorraldust, mis toimib alt üles,“ ütles Kübarsepp. Ta lisas, et haldusreformi üks eesmärk oli lisaks ka see, et omavalitsused muutuksid suuremaks ja suudaksid rohkem enda eest seista, tõuseks võimekus ühendada jõud suuremateks investeeringuteks. Nüüd ütleb minister otse välja, et nii need asjad Eesti riigis ei käi, isegi peale haldusreformi. Sellised sõnumid pole ametikandjale väärilised.

„Inimesed lahkusid kohtumiselt üsna segaste tunnetega. Vastuseta jäi küsimus, millal internet maale jõuab ning kes seda teenust siis osutama hakkab ning kas omavalitsused võivad oma tegevustega jätkata. Kes võtab üle inimestelt laekunud sooviavaldused? Loomulikult ei rahuldanud omavalitsusi need vastused, mis puudutasid seni tehtud kulutuste katmist. Minister välistas kulude katmise täielikult,“ vahendas Kübarsepp.
Taustaks:
Käesoleva aasta alguses võttis Riigikogu vastu elektrituruseaduse muudatused, et kiire internetiühendus jõuaks lõpuks ka maapiirkondadesse. Kohalikud omavalitsused asusid tegema vastavaid projekte ning kaardistama huvitatud majapidamisi. Kokku koguti 50 000 sooviavaldust üle Eesti ning plaani realiseerimiseks panid omavalitsused seljad kokku ning lõid koostööprogrammid – Rapla- ja Läänemaa omavalitsused projekti nimega Digikond, Pärnumaa vallad lõid Digitee, Harjumaal sündis Digimaa.

Sotsiaaldemokraadid lubasid valitsuse poolt toetada neid omavalitsusi, kes osalevad projektis 40 miljoni euroga lisaks veel 20 miljoni euroga.
Lisainfo:

Külliki Kübarsepp
Vabaerakonna saadik
516 6467
[email protected]

 
Maria Murakas
Vabaerakonna kommunikatsiooninõunik
5219572, 631 6544
[email protected]

Tagasiside