Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna fraktsioon andis täna haridusminister Mailis Repsile üle arupärimise, milles soovib teada Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi (KBFI) liitmise tagamaid Tartu Ülikooli või Tallinna Tehnikaülikooliga.

„KBFI on unikaalne ja Eestis ainus oma seaduse alusel tegutsev sünergiline teadusasutus, milles tehtava teadustöö maht on suuruselt teisel kohal kõikide Eesti teaduasutuste võrdluses. Küsimusi tekitab, millist teadus-poliitilist eesmärki teenib selle likvideerimine iseseisva teadusasutusena,” ütles Vabaerakonna saadik Krista Aru.

KBFI on koostanud mõjuanalüüsi TÜ ja TTÜga ühinemise kohta, millest selgub, et formaalsest ühendamisest mistahes ülikooliga ei parane teadustöö kvaliteet. „Me soovime haridusministrilt teada, kas asutuse praegusele tegevusele on etteheiteid ning millisele ja kelle otsusele toetudes ühinemist siiski korraldatakse“ lisas Aru.

Veel huvitab Vabaerakonna fraktsiooni, kuidas kavandab haridus- ja teadusministeerium lahendada KBFI rahastamise, kuna see on ainus teadusasutus, millele riik tegevustoetust ei maksa. „Soovime teada, mis on sellise aastaid kestnud erisuse põhjuseks,“ lõpetas Aru.

 

Taustaks:
2015. aastal kerkis Teadus- ja Arendusnõukogu raportis üles teadusasutuste konsolideerumise temaatika. See käivitas protsessid, mille tagajärjel ühendati Eesti Biokeskus ja Tõravere Observatoorium Tartu Ülikooliga, Eesti Keele Instituut otsustati jätta iseseisvaks asutuseks. Teadusasutuste edasiseks konsolideerimiseks ja raporti soovituste analüüsiks moodustati Riigikantselei juures rakkerühm, mis esitab edasiste poliitiliste otsuste aluseks olevad põhimõtted Valitsusele 1. märtsiks 2018. Ometi alustas haridus- ja teadusministeerium asutuste liitmise protsessi juba sel aastal.

 

Lisainfo:
Krista Aru
Vabaerakonna saadik
5540107
[email protected]

 

Maria Murakas
Vabaerakonna kommunikatsiooninõunik
5219572, 631 6544
[email protected]

Tagasiside