Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna oli arutlusel Riigikogu töö- ja kodukorraseaduse muudatusettepanek salvestada komisjonide istungid. Vabaerakonna fraktsiooni nimel rõhutas Krista Aru, et dokumenteerimine ja salvestised on olulised meie enda mälu hoidmiseks.

Vabaerakonna saadikud on komisjonide istungite salvestamise ja salvestuste Rahvusarhiivis arhiveerimise poolt. Rahvusarhiivil on selleks suurepärased kogemused ja oskused. „Riigiarhivaar kinnitas eilegi, et arhiiviväärtus on antud ka neile salvestistele, mis olid tehtud enne 2015. aastat, pluss on alanud täiesti reeglipäraselt kõikide Riigikogu dokumentide arhiveerimine Rahvusarhiivi vastavalt Arhiiviseaduses sätestatule,“ kinnitas Aru.

Eestis ei ole mingit keerukust ei säilitamise ega salvestamisega, keegi ei tohiks ka karta seda, et komisjonides avaldatakse erinevaid arvamusi. „Kui kardame erinevaid seisukohti ja läheme neid esitades isikliku solvamiseni, siis see, vabandust, on meie enda sisemise eetika ja kultuuri küsimus. Seda ei hoia ära ei salvestis, ei arhiveerimine ega ka mittesalvestamine,“ ütles Aru.

Olen kuulnud Riigikogu saalist arvamust, et neid salvestisi ei saa teha sellepärast, et see on liiga kallis ja ka sellepärast, et siis osa inimesi hakkab komisjonides teatraalselt esinema, sõnas Aru. „Salvestise tegemise või mittetegemisega me aga teatraalsust ei vähenda ega suurenda. Korralik salvestusseade maksab vahemikus 30 kuni 100 eurot. Ja Rahvusarhiivil on kõik programmid ja võimalused olemas arhiveerimiseks ja ka selleks, et tundlikud või delikaatsed materjalid teatud ajaks sulgeda“.

Krista Aru sõnul on oluline, kui palju teavet Riigikogus tehtavast tööst jääb tulevastele põlvedele. Ta tõi ajaloo uurijana näite 1917. aasta augustist, kui omavahel läksid riidu Jaan Tõnisson, Jüri Vilms ja Artur Valner. „Ajalehest loen, et üks solvas teist, Maanõukogu protokollidest saan hoopis teistmoodi aru. Oleks mul praegu kasutada salvestised, saaksin kirja panna mis siis tegelikult juhtus. See on osa demokraatiast. Mida rohkem on teavet, seda parem ja tugevam on meie demokraatia ja ka meie enda parlament,“ sõnas Krista Aru.

Lisainfo:
Krista Aru
5540107
[email protected]

Tagasiside