Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu lükkas täna tagasi Vabaerakonna algatatud seaduseelnõu, mis annaks Setomaale kui terviklikule kultuuripiirkonnale erandi haldusreformis.

Eelnõu koostaja Jüri Adamsi sõnul tegutsevad seto haritlased ja juhid selle nimel, et kõik setodega asustatud vallad ühineksid Seto ühisvallaks, kuid praegune haldusreformi seadus takistab seda. „Kui seadust muuta ei õnnestu, siis võiks kas Vabariigi uus president või peaminister selle ühendamise ürituse enda vedada võtta,“ ütles Adams.
Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul tekitab imestust see, et kõikide fraktsioonide esindajatest koosnev Setomaa toetusrühma eilne jõuline avaldus Setomaa terviklikkuse toetuseks ei avaldanud hääletustulemusele mingit mõju. „Paljud Setomaa toetusrühma kuuluvad Riigikogu liikmed ei tulnud hääletuse ajaks saali või hääletasid hoopiski eelnõu menetlusest välja arvamise poolt, nagu näiteks reformierakondlased Kersna ja Mälberg,“ ütles Herkel.
Herkeli sõnul on haldusreformi seaduse paragrahv 9 täiendamine vähim, mida Riigikogu Setomaa kultuurilise ja geograafilise terviklikkuse säilitamise heaks teha saab. Ta juhtis tähelepanu, et Seto Kongressi Vanemate Kogu on tellinud mitmeid ekspertarvamusi ajaloolastelt ja juristidelt, et saada kinnitust Setomaa valla moodustamise õiguspärasusele. „Sisuliselt on Seto Kongressi pandud tõestama midagi, mis on enesestmõistetav. Endast ja oma rahvast lugu pidav riigivõim peaks selliseid iseolemise taotlusi igal juhul toetama, mitte nende tahtmisele kaikaid kodarasse panema,“ ütles Herkel.

Lisainfo:
Jüri Adams
5127309
Andres Herkel
5056540

Tagasiside