Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna saadikud andsid 4. mail Riigikogus üle arupärimise peaministrile „Haldusreformi manipulatsioonidest võimuerakondadele parema positsiooni andmiseks“.

Vabaerakonna saadikud on sel poolaastal esitanud peaministrile, riigihalduse ministrile ja õiguskantslerile kokku 12 arupärimist ebamõistlike ja probleemsete liitumiste kohta Eesti eri paigus. Nüüd peaministrile esitatud küsimuste puhul on Andres Herkeli sõnul aeg ja põhjust erinevaid mudeleid üldistada. „Meile torkab silma, et väga erinevate olukordade puhul rakendatakse sundliitmist ilmse eesmärgiga moodustada omavalitsused sellistes piirides, et võimuerakonnad saaksid valimistel endale soodsa positsiooni. Olen kohtunud kümnete omavalitsusjuhtidega üle Eesti, kes on toimuvat niiviisi tõlgendanud ning eelmisel nädalal tegid Artur Talvik ja Jüri Adams Lääne-Virumaal täpselt sama järelduse,“ ütles Herkel.

Vabaerakonna arupärimises on eristatud seitse erinevat skeemi, kuidas omavalitsused on ise püüdnud vabatahtliku ühinemise käigus kõiki vajalikke kriteeriume täita, kuid ikkagi on valitsus rakendamas sundliitmist. „Pole vahet, kas omavalitsus täidab kõiki kriteeriume või ei täida neist ainult ühte, valitsus asub ikka käsi väänama. Eriti drastiline on Alutaguse ühineva valla sundliitmine Ida-Virumaa teiste valdadega olukorras, kus Alutaguse täidab territooriumi suurusest tulenevat erandi nõuet. Mulle meenutab see 5000 elaniku nõude absolutiseerimine NLKP aegset dogmaatikat,“ ütles Andres Herkel.

Vabaerakonna liikmed küsivad peaministrilt, kuidas kavatseb Vabariigi Valitsus menetleda omavalitsuste sisukaid vastulauseid, kuidas seletatakse vastuollu minekut rahvaküsitluse tulemustega, kuidas tullakse toime erinevate kohtuvaidlustega, mis jäävad kohalike valimiste eelsesse aega, ning, mis asjaoludel on koalitsiooni osapooled kokku leppinud, et haldusreformi seadust ei muudeta isegi juhul, kui see on ilmselgelt vigane ning toob kaasa halbu tagajärgi.

Arupärimine

Lisainfo:
Andres Herkel
5056540
[email protected]

Tagasiside