Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Esmaspäeval vastab peaminister Vabaerakonna saadikute arupärimisele haldusreformi manipulatsioonide kohta, mille eesmärk on olnud võimuerakondadele anda parem positsioon.

Vabaerakonna saadikud on sel poolaastal esitanud peaministrile, riigihalduse ministrile ja õiguskantslerile kokku 12 arupärimist ebamõistlike ja probleemsete valdade liitumiste kohta Eesti eri paigus. Nüüd peaministrile esitatud küsimuste puhul  võeti kokku ja üldistati erinevaid mudeleid, põhjendas Vabaerakonna saadikurühma esimees Andres Herkel. „Silmatorkavalt palju rakendatakse väga erinevate olukordade puhul sundliitmist ilmse eesmärgiga moodustada omavalitsused sellistes piirides, et võimuerakonnad saaksid valimistel endale soodsa positsiooni,“ ütles Herkel. Vabaerakonna esindajad on kohtunud kümnete omavalitsusjuhtidega kõikjal üle Eesti, kes on toimuvat niiviisi tõlgendanud, lisas ta.

Vabaerakonna arupärimises on eristatud seitse erinevat skeemi, kuidas omavalitsused on ise püüdnud vabatahtliku ühinemise käigus kõiki vajalikke kriteeriume täita, kuid ikkagi on valitsus rakendamas sundliitmist. „Pole vahet, kas omavalitsus täidab kõiki kriteeriume või ei täida neist ainult ühte, valitsus asub ikka käsi väänama. Eriti drastiline on Alutaguse ühineva valla sundliitmine Ida-Virumaa teiste valdadega olukorras, kus Alutaguse täidab territooriumi suurusest tulenevat erandi nõuet. Mulle meenutab see 5000 elaniku nõude absolutiseerimine NLKP aegset dogmaatikat,“ ütles Andres Herkel.

Vabaerakonna liikmed ootavad peaministrilt vastust, kuidas kavatseb Vabariigi Valitsus menetleda omavalitsuste sisukaid vastulauseid, kuidas seletatakse vastuollu minekut rahvaküsitluse tulemustega, kuidas tullakse toime erinevate kohtuvaidlustega, mis jäävad kohalike valimiste eelsesse aega, ning, mis asjaoludel on koalitsiooni osapooled kokku leppinud, et haldusreformi seadust ei muudeta isegi juhul, kui see on ilmselgelt vigane ning toob kaasa halbu tagajärgi.

Lisainfo:
Andres Herkel
5056540
[email protected]

Tagasiside