Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna esimees Andres Herkel leiab, et presidendivalimiste nurjumise pärast kannab suurimat vastutust Reformierakond. „Eks vastutavad kõik, aga Reformierakond kui Riigikogu suurim partei ja peaministrierakond oli see, kes ebaõnnestunud käitumismustrile kõigepealt tooni ette andis,“ ütles Herkel.

Ta meenutas, et juuni algul kutsus Reformierakond Riigikogu fraktsioonide esindajad kokku ning teatas, et president tuleb valida nende pakutud kandidaatide hulgast. Sellega oli igasugune koostöö halvatud ja ka teised erakonnad hakkasid väga enesekeskselt tegutsema.

„See oli tegelikult ju päris koomiline, et ka vähem kui 21 liikmega fraktsioonid nagu sotsid ja EKRE püüdsid jonnakalt vaid oma kandidaadi taha rivistuda ning erakonnaülest lahendust lausa põlastati,“ meenutab Vabaerakonna esimees.

Siiski võinuks Herkeli sõnul kaks-kolm valimiskogus kandideerinut saada presidenditööga päris hästi hakkama, mistõttu on raske mõista neid valijamehi, kes panid teises hääletusvoorus kasti tühja sedeli.

„Ma ei näe võimalust, et keegi juba proovinud kandidaatidest võiks Riigikogus uuesti välja tulla. Ses mõttes olid Allar Jõks ja Siim Kallas oma valimiskogu järgses loobumissõnumis adekvaatsed ja riigimehelikud,“ hindas Herkel olukorda.

Edasise protsessi juhtimise peaks Vabaerakonna meelest enda kätte võtma Riigikogu esimees ja fraktsioonide esindajaist koosnev vanematekogu. „Kindlasti ei saa seda teha peaminister Rõivas, sest tema usalduskrediit on selles küsimuses õhuke, et mitte öelda täitsa otsas.“

Kui tasakaalukalt ja õigesti koostööd teha, siis on võimalik läbirääkimistel jõuda kahe-kolme väga hea ja kuni kümne hea kandidaadini, kel on tõenäoline saada Riigikogu 68 liikme toetus,“ ütles Herkel.

Andres Herkeli blogipostitus

Andres Herkel
Vabaerakonna esimees
5056540
[email protected]

Tagasiside