Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna fraktsioon esitas tänasel Riigikogu istungil peaminister Jüri Ratasele arupärimise kohalikes omavalitsustes toimuva korruptsiooni kohta ning soovib teada, millised sammud on valitsusel kavas, et tagada korruptsioonivastase seaduse nõuete parem täitmine, kohalike omavalitsuste ning riigiasutuste töö läbipaistvus ja nende sisekontrolli tõhusus.

 „Faktid kinnitavad, et korruptsioon on Eesti omavalitsustes, ka meie kõige suuremates linnades, vägagi levinud. Ka tänavu juunis valminud Riigikontrolli audit „Korruptsioonivastase seaduse rakendamine kohalikes omavalitsustes“ jõuab järeldusele, et probleemiks on nii kohalike omavalitsuste vähene teadlikkus korruptsioonivastase seaduse nõuetest kui ka omavalitsuste sisekontrollisüsteemi nõrkus,“ ütles Vabaerakonna saadik Andres Herkel.

„Peaminister on küll korduvalt kinnitanud, et tema juhtimisel ei ole korruptsioonile Keskerakonnas kohta, aga tegelikkuses on Augeiase tallid ikka veel puhastamata. Selle näiteks on korruptsioonis süüdi mõistetud Narva poliitikute Fjodor Ovsjannikovi ja Aleksandr Moissejevi äsjane kandideerimine Narva Volikokku Keskerakonna nimekirjas,“ lisas Herkel.

Ka on Keskerakonna juhitud Tallinnas võetud taas linna palgale omastamises süüdi mõistetud endine Kesklinna vanem Alar Nääme ning altkäemaksu võtmises süüdistatav Tallinna Sadama endine tippjuht Allan Kiil.

Vabaerakonna saadikud soovivad peaminister Jüri Rataselt teada, kuidas ta hindab korruptsiooniennetuse seisukohalt kohaliku tasandi poliitiliste tippjuhtide korruptsioonialast teadlikkust ning milline on poliitiliselt määratud omavalitsusjuhtide taustakontroll korruptsiooniriskide minimeerimiseks. Samuti soovib fraktsioon teada, kas selline kontroll üldse toimib, kes seda teeb ja kuidas. Samuti, millises arengujärgus on kohalike omavalitsuste ja nende allasutuste tehingute täieliku läbipaistvuse tagamine Riigiraha veebilehel. Saadikud soovivad veel teada, kas tahtlikult toimepandud kuriteo eest karistatud isiku Alar Nääme töölevõtmine Sõle spordikeskusesse on õiguspärane. Samuti huvitab Vabaerakonna fraktsiooni, kuidas erakonnad kasutavad neile eraldatud riigieelarvelist toetust (kokku 5,4 miljonit eurot) ning kas selle raha kasutamisele tuleb anda selgem sihtotstarve, et oleks tagatud ka koolituste, sealhulgas korruptsioonivastase koolituse läbiviimine erakondades.

„Valdav osa sellest rahast kulub praegu valimisreklaamiks, vahel ka endiste erakonnajuhtide tekitatud võlgade ja muude võlgade kinni maksmiseks,“ lõpetas Herkel.

Vastavalt korruptsioonivastase seadusele peab riigi- või kohaliku omavalitsuse üksuse asutus tagama avalikku ülesannet täitva ametiisiku korruptsiooni ennetamise alase teadlikkuse ning kohustustest kinnipidamise kontrolli.

 

Lisainfo:
Andres Herkel
Riigikogu Vabaerakonna saadik
505 6540
[email protected]

 
Maria Murakas
Vabaerakonna kommunikatsiooninõunik
5219572, 631 6544
[email protected]

 

Tagasiside