Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu lükkas täna häälteenamusega tagasi Vabaerakonna algatuse sanktsioneerida krooniliselt võlgu elavaid erakondi riigieelarvelise toetuse peatamisega.

Eelnõu kaitsnud Andres Herkeli sõnul on praegu erakonnaseaduses absurdne säte, mis paneb Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjonile kohustuse olla ka krooniliselt miinustes oleva erakonna nõustaja ja saneerija. See aga ei ole kooskõlas selle komisjoni järelevalveülesandega.

Vabaerakonna saadikute soov asendada see säte konkreetse sanktsiooniga oleks hoidnud tagasi erakondade kommet teha valimiskampaaniaid võlgu ning hiljem oma võlgu riigieelarvest laekuva rahaga kinni maksta, selgitas Herkel. Pärast eelmisi Riigikogu valimisi olid võlad üleval suurtel erakondadel ning 2015. aasta lõpu seisuga oli netovara negatiivne IRL-l ja Reformierakonnal. Keskerakonna majandamisoskuse seavad kahtluse alla eelmisel aastal ilmsiks tulnud garantiikirjad reklaamifirmale.

Vabaerakonna arvates on erakondade rahastamine riigieelarvest suur eesõigus ning kuni seda raha on luksuslikult palju, on õige tagada ka mõistlikkusele kutsuv sanktsioon. Seni on erakondade rahastamine muude valdkondadega võrreldes olnud Eesti ühiskonnale tervikuna demoraliseeriva toimega signaal. Herkeli sõnul tulenes eelnõu idee ka sellest, et erakonnad, kes ei tule toime iseenda majandusasjadega, ei saa olla usaldusväärsed ka riigirahanduse korraldamisel.

Vabaerakond on korduvalt esitanud ka ettepaneku erakondade riigieelarvelist rahastamist vähendada. Samuti on ettevalmistamisel eelnõu, mis annaks osa seni erakondadele minevast rahast kohalikele valimisnimekirjadele, sealhulgas valimisliitudele.

Lisainfo
Andres Herkel
[email protected]
5056540

Tagasiside