Vabaerakond jätab täna kooseluseaduse kehtetuks tunnistamise seaduse eelnõu valdavalt hääletamata. Sellega avaldab erakond rahulolematust leida senisele olukorrale lahendus ning tagada kvaliteetne seadusloome.

„Kooseluseaduse arutamine on jõudnud Riigikogus seisu, kus peamine eesmärk, reguleerida samasooliste paaride juriidilisi toiminguid, on asendunud etendusega. Selle osatäitjad Vabaerakonna saadikud olla ei soovi,“ ütles Vabaerakonna saadik Andres Herkel.

Herkel lisas, et kooseluseaduse suurimaks probleemiks peavad saadikud seda, et sama regulatsiooniga püütakse lahendada erisooliste ja samasooliste paaride probleeme ning lõpuks jõutakse kummalise abielu-sarnase lahenduseni, mille puhul ometi kinnitatakse, et see ei ole abielu. „Eeskätt on probleemiks õigusselguse puudumine. Teine probleem on see, et erinevad Riigikogu koosseisud on väljendanud selle seaduse suhtes erinevaid seisukohti ning ka nn. rakendusaktide vastuvõtmiseks puudub praegu kompromiss,“ lisas Herkel.

Vabaerakond on seisukohal, et õigusselgem ja ühiskonna enamusele vastuvõetavam lahendus tsiviilpartnerluse näol oleks väljapääs olukorrast. Selle asemel, et esimese lugemise läbinud Vabaerakonna eelnõuga edasi minna või otsida muid lahendusi seaduse kordategemiseks, on kooseluseaduse vastased ja toetajad orienteeritud maksimaalsele konfliktile, millest kõneles ka selle teema esiletoomine kohalike valimiste ajal.

Vabaerakonna hinnangul on praegune arutelu Riigikogus ühiskonda lõhestav ning ei raja teed lahenduse leidmisele. Kui praegune seaduseelnõu algataja meelest ei sobi, siis lahenduseks pole selle tühistamine. Kõrvale on vaja pakkuda alternatiivne lahendus, mis kaitseb samasooliste paaride huve ning on võimalikult väheste negatiivsete tagajärgedega.

Vabaerakonna fraktsioon esitas kaks aastat tagasi oma ettepanekuna alternatiivse paarkonnaseaduse eelnõu, mis reguleerib kooselu niisugusel moel, nagu paljudes riikides on tsiviilpartnerlus reguleeritud. Seadusega on samasoolistel paaridel lahendatavad kõik praktilised küsimused, mis puudutavad pärimist, ühisvara või sellest loobumist, samuti hooldusõigust. Täna on kehtivas Eesti õigusruumis võimalik korraldada taoliste lepingute tegemist ka ilma kooseluseaduseta ning samasoolised paarid saavad neid lepinguid sõlmida notarite juures ka siis, kui kooseluseadust ei oleks või kui see tühistataks.

 

Lisainfo:

Andres Herkel
Vabaerakonna saadik
505 6540
[email protected]

 
Maria Murakas
Vabaerakonna kommunikatsiooninõunik
5219572, 631 6544
[email protected]

Tagasiside