Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna saadikud andsid täna Riigikogu menetlusse kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, millega keelatakse nn peibutuspardid. Fraktsiooni esimees Andres Herkeli sõnul on Riigikogu liikmetel vaja teha oma tööd ja volikogu liikmetel oma ning Riigikogu liikmeid ei pea peibutuspartidena välja pakkuma.

„Oleme nõus sellega, et kelleltki ei saa võtta õigust kandideerida, kuid kui Riigikogu liige seda teeb ja osutub kohalikku volikokku valituks, siis peaks automaatselt tühistuma tema Riigikogu liikme mandaat,“ ütles Herkel. „Ja vastupidi muidugi ka, sest uus mandaat tühistab eelmise.“

Kuni 2005. a. sügiseni said Riigikogu liikmed kohaliku omavalitsuse valimistel kandideerida ning valituks osutumisel ka vastavas kohaliku omavalitsuse volikogus töötada. Siiski oli juba aastaid hoogu võtnud õiguslik vaidlus, kas niisugune ametite „ühitamine“ ei ole mitte vastuolus ja kas seda ei peaks keelama.

Praegu see keeld kehtib ja on tekkinud skisofreeniline olukord, kus Riigikogu liikmed kandideerivad, kuid ei võta mandaati vastu. Seda nähtust on hakatud kutsuma peibutuspartide kasutamiseks ning see on muutnud kohaliku poliitika suuremates omavalitsustes äärmiselt silmakirjalikuks, sest ühed inimesed koguvad hääli, aga volikogus töötavad hoopis teised inimesed, kel rahva mandaat puudub, leiab Vabaerakond.

Põhimõte, kus uus mandaat tühistab eelmise ning poliitikutel tuleb võtta vastav risk on ka maailmas mitmel pool kasutusel.

Lisainfo:
Andres Herkel
Andres.hekel@riigikogu.ee
5056540

Teate edastas
Epp Alatalu
Vabaerakonna fraktsiooni meedianõunik
Riigikogu
Epp.Alatalu@riigikogu.ee
6316544, 5121721

Tagasiside