Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna kaheksa saadikut küsivad arupärimises peaministrile Vastseliina murede näitel haldusreformiga kaasnevate totruste kohta. Monika Haukanõmm rõhutas arupärimist üle andes, et vallavolikogude otsuste taga on piitsa sund ehk 5000 elaniku nõue ja teisalt präänikuna lubatud rahalised hüvitised, kuid unustatud on ajalooline kogemus ja ka geograafia.

Vabaerakonna saadikud avaldavad arvamust, et haldusreformiga kaasa toodud segaduse peapõhjus on viie tuhande elaniku nõude dogmaatilisus ning muude asjaolude, eriti kihelkonnapõhise identiteedi ignoreerimine. Nii on nn vabatahtliku ühinemise tulemusel tekkimas hulk geograafiliselt ja tegelikult ka ajalooliselt ebaloogilisi liitumisi. Monika Haukanõmm lisas, et pahatihti ei kattu ka volikogude ja vallaelanike ühinemiseelistused ning nimevalikud.

Vabaerakondlased küsivad valitsusjuhi seisukohta Vastseliina valla tuleviku osas. Ajalooline Vastseliina on olnud praegusest omavalitsusest oluliselt suurema kihelkonna süda ning 5000 elaniku nõue käib praegusele Vastseliina vallale ilmselgelt üle jõu. Praegu ei saa taastada ajaloolisi piire ja see ei päästaks ka 5000 elaniku nõudest.

Ajaloolise kihelkonna eri osad on tänaseks teinud otsuse teiste naabritega, Vastseliina valla võimalik liitumine Orava vallaga Põlvamaal annaks kokku vaid 2690 elanikku. Sundliitmine tekkiva Võhandu vallaga jätab Vastseliina ääremaaks, mil pole vallale nime andva Võhandu jõega vähimatki seost.

Sellest tulevalt sai peaminister Vabaerakonna saadikutelt neli küsimust:

1. Millist nõu annate Vastseliina ja Orava valla juhtidele?
2. Millist rolli mängib Teie jaoks siin kohalike elanike arvamus, kes seni on oma valdavas enamuses toetanud Vastseliina ja Orava liitumist?
3. Kas nõustute, et segaduse peapõhjus on viie tuhande elaniku nõude dogmaatilisus ning muude asjaolude, eriti kihelkonnapõhise identiteedi ignoreerimine?
4. Kui te sellega nõustute, siis miks te ei astunud kohe peaministriks saades samme seniste kivistunud seisukohtade ümbervaatamiseks?

Lisainfo:
Monika Haukanõmm
Monika.Haukanõ[email protected]
56966326

Tagasiside