Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

haukanommVabaerakond kutsub valitsust üles lähtuma siseministeeriumi võimekuse analüüsist ja astuma kõnelustel vastu Euroopa Komisjoni katsetele määrata Eestile sunniviisiline pagulaskvoot või laiendada kunstlikult pagulase staatus majandusmigrantidele.

„Eesti valitsusel lasub erakordselt suur vastutus ühelt poolt saavutada kvoodisüsteemi tühistamine ja teiselt pool algatada konstruktiivne arutelu meie Euroopa partneritega lahenduste leidmiseks,“ ütles pärast Euroopa Liidu asjade komisjoni istungit Vabaerakonna saadik Monika Haukanõmm.

„Valitsuselt ootame selgeid samme pagulaste vastuvõtmise ettevalmistamiseks. Juba praegu peab olema selge tegevuskava nii füüsilise valmisoleku edendamiseks kui teadlikkuse tõstmiseks, näiteks miks üks omavalitsus peaks pagulased vabatahtlikult vastu võtma. See puudutab ka kultuuri – ja keeleõpet ning tööturualast nõustamist. Väide, et ootame ära mis Euroopa Komisjon ütleb ja siis hakkame tegutsema ei ole jätkusuutlik käitumisviis,“ lisas riigikogu liige Monika Haukanõmm. „Samal ajal ei tohiks anda meie enda inimestele signaali, et pagulased on kuidagi privilegeeritumad. Tegemist on siiski abivajajatega, kellele me saame vastu tulla ainult oma tagasihoidlike võimaluste piires,“ märkis ta.

„Peame saama võimaluse veenduda, et meie riiki saabuvad reaalse ohu eest põgenevad pagulased, kes on selleks ise soovi avaldanud ning nõudma Euroopa Komisjonilt igakülgset kaasabi, et ennetada kuritegeliku taustaga või pagulase staatust ebaseaduslikult saanud isikute sattumist abiprogrammi sihtrühma,“ lõpetas Haukanõmm.

 

Tagasiside