Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonda kuuluva Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimehe Monika Haukanõmme sõnul pärsib ravikindlustatud noorte töötajate ja ettevõtjate ühetaoline sotsiaalmaksuga koormamine noorte ettevõtlikust ning valitsus peab probleemi kiiresti lahendama.

„Täna avalikustatud 15-aastase ettevõtja Timmo Koppeli loost selgub, et ta peab maksma FIE-na sotsiaalmaksu täismahus, kuigi ravikindlustuse seaduse järgi tagab riik kuni 19-aastastele isikutele ja ka vanematele õppuritele niigi tasuta ravi. Timmo soovib saada heaks talupidajaks ja jääda maale, kuid riik saadab talle ja teistele ettevõtlikele noortele signaali, et nende panust ja arengut ei väärtustata,“ ütleb Haukanõmm.

“Eesti riiki peavad ülal leidlikud ja aktiivsed ettevõtjad. Kui nende ebaõiglaselt kohtlemist ei lõpetata, siis langeme vaesusse. Noorte aktiivusust tuleb toetada, et varakult tekiks ka tööharjumus,“ rõhutas ta.

Riigikogu liikme sõnul tuleb noorte ettevõtlikkuse karistamine kiiresti lõpetada. „Ravikindlustusse läheb 13 protsenti makstavas sotsiaalmaksust, järelikult tuleb niigi ravikindlustud töötajate ja ettevõtjate puhul rakendada maksimaalselt 20-protsendilist sotsiaalmaksu pensioniosa. Nõuame valitsuselt probleemi lahendava seaduseelnõu algatamist juba sel sügisel,“ ütles Haukanõmm.

Haukanõmm viitas, et endiselt on murekohaks ka IRL-i poolt läbisurutud madalapalgaliste tagasimaksed, mis ei laiene põhiharidust omandanud 16 ja 17-aastastele töötavatele noortele, ainsa põhjendusega – õppigu. “Küsimuseks jääb, miks valitsus ei soovinud noori töötajaid, kel on tihipeale madal palk, toetada. Meie oleme seisukohal, et seda gruppi tuleb samuti tagasimakse saajate nimistusse lisada,“ lõpetas Vabaerakonna saadik Haukanõmm.

Lisateave
Monika Haukanõmm
56966326
[email protected]

Tagasiside