Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna saadiku Artur Talviku sõnul ühinesid suurerakonnad parlamentaarse kontrolli tugevdamise vastu ning näitasid üles kindlust poliitilise klassi huvide kaitsmisel. Eile hääletati Riigikogus valitsuserakondade ja Reformierakonna häältega maha Vabaerakonna eelnõu, mille toel oleks saanud kutsuda korrale Riigikogu uurimiskomisjoni töö takistajaid kas ettekirjutuse või sundtoomisega.

„Kehtivas seaduses ei ole toimivat vahendit, mis tagaks täitevvõimu kuritarvitusi ja tegematajätmisi uurivate Riigikogu uurimiskomisjonide töö tulemuslikkust. Praegu on 14-s Euroopa Liidu riigis parlamentaarne kontroll tagatud riigi sunni või karistustega, mis annab uurimiskomisjonile suurema autoriteedi. Nagu nägime Tallinna Sadama juhtumi puhul, ei saanud uurimiskomisjon teha midagi, kui väljakutsutud Ain Kaljurand ja Allan Kiil saatsid teda pikalt. See on riigi väärikuse ja parlamendi töövõime tagamise küsimus,“ ütles Artur Talvik.

„Põhiseaduskomisjon on seda küsimust ka varem arutanud, kuid lahenduseni pole jõudnud. Ei saa välistada, et see on teadlik tegevus parlamentaarse järelevalve nõrgestamiseks,“ lisas Talvik.

Vabaerakonna saadiku sõnul surutakse Eesti parlamentaarset demokraatiat tasapisi nurka, mis võib viia poliitilise kultuuri täielikult põhja ja tekitada ühiskonnas pingeid.

„Riigikogult on ära võetud sisulise seadusloome õigus – valitsus laob ette kobraeelnõusid ja koalitsioonisaadikud neid kohe ka pitseerivad. Nõrk parlamendikontroll täitevvõimu üle soodustab poliitilist korruptsiooni, JOKK-skeeme ja võimu kuritarvitamist. Tuleb võtta eeskuju vanematest demokraatiatest ja tugevdada Riigikogu kontrolliõigusi, et valitsemine oleks kodanike jaoks läbipaistev ja usaldusväärne. Uurimiste käigus tuleb loomulikult austada inimeste põhiõigusi,“ ütles Talvik.

ulevaade-usa-senati-uurimisvolitustest

ulevaade-sanktsioonidest-ja-survemehhanismidest-teiste-riikide-parlamentides;

Lisainfo:
Artur Talvik
5021989
[email protected]

Tagasiside